Duda versus Trzaskowski. Polsko čeká 2. kolo prezidentských voleb, potvrzují konečné výsledky

V nedělním prvním kole prezidentských voleb v Polsku zvítězil současný prezident Andrzej Duda se ziskem 43,5 procenta hlasů. Konečné výsledky dnes zveřejnila státní volební komise.

Jelikož Duda, důležitý spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, nezískal nadpoloviční počet hlasů, čeká zemi 12. července druhé kolo voleb hlavy státu. V něm se proti Dudovi postaví varšavský primátor Rafal Trzaskowski, kandidát největší polské opoziční strany, proevropské Občanské platformy, jehož podpořilo 30,46 procenta voličů.

Mieszkanki i mieszkańcy Brodnicy mówią jasno - rozmawiajmy o przyszłości, a nie o tym, co było. Czas na zmiany!✌️ Dziękuję za spotkanie! pic.twitter.com/3xDgJJlvx4

— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) June 30, 2020

Na třetím místě skončil nezávislý publicista a televizní moderátor Szymon Holownia, který získal 13,87 procenta hlasů, čtvrtý pak zástupce krajně pravicového uskupení Konfederacja (Konfederace) Krzysztof Bosak se 6,78 procenta hlasů. Předsedu Polské lidové strany (PSL) Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze podpořilo 2,36 procenta voličů a levicového kandidáta Roberta Biedroně 2,22 procenta hlasujících. Celkem se o nejvyšší post ucházelo jedenáct mužů.

Státní volební komise vyhlášení konečných výsledků musela několikrát odložit, protože se čekalo, než informace o tom, jak volby dopadly, dodají komise z několika míst v Británii.

Voleb se zúčastnilo 64,51 procenta oprávněných voličů, což je v prvním kole hlasování nejvíce od roku 1995.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na volby vyslala své pozorovatele, podle portálu gazeta.pl kritizuje předvolební kampaň hlavních kandidátů. Upozornila například, že Duda někdy používal xenofobní a homofobní jazyk. OBSE se také nelíbilo to, že veřejnoprávní Polská televize "se stala nástrojem kampaně prezidenta usilujícího o znovuzvolení a některé její materiály vyznívaly výrazně xenofobně a antisemitsky".

Duda v předvolební kampani vystupoval coby obhájce konzervativních hodnot, jako je rodina v jejím tradičním pojetí. Opakovaně přitom dával najevo odpor vůči hnutí za posílení práv leseb, homosexuálů a transsexuálů.

Související

Více souvisejících

volby v Polsku Andrzej Duda Rafal Trzaskowski Polsko Právo a spravedlnost (PiS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy