"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není známo

Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou domovinu opouští kvůli korupční kauze, zůstává i nadále tajemstvím. Imigrační úřady Dominikánské republiky dnes popřely spekulace o tom, že se monarcha nachází na jejím území.

Podle portugalských médií se zase král odstěhoval do Portugalska, kde strávil část dětství a kde dlouho v exilu pobývali jeho rodiče. Královský palác nesdělil, kam Juan Carlos I. odjel.

Bývalý král, "v rozporu" s informacemi některých španělských médií, podle dominikánského úřadu "nevstoupil na státní území" karibské země. Informace o možném pobytu bývalého krále nemá ani tamní ministr zahraničí, píše AFP. Juan Carlos I. má ve španělsky hovořící zemi na ostrově Hispaniola mnoho přátel.

Názory médií, jejich čtenářů i politiků na Juana Carlose se různí, všichni se však shodují v tom, že bývalý panovník, který své vlasti vládl téměř čtyři dekády a po většinu času byl širokou veřejností respektován a velmi oblíben, je jednou z největších postav španělské historie.

"Přechod k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka si bez něj nelze představit, historie by bez něj byla jiná a zřejmě ne lepší," napsal dnes katalánský deník El Periódico. Podle něj Juan Carlos I. odchodem ze země prokázal Španělsku svou "poslední (špatnou) službu".

Část veřejnosti otce nynějšího krále Felipeho VI. za odchod ze země chválí, jiní tvrdí, že utekl před justicí, třebaže Juan Carlos I. slíbil, že vyšetřovatelům bude k dispozici.

"Útěk Juana Carlose Bourbonského do ciziny je nedůstojným krokem bývalého šéfa státu, který tak nechává monarchii ve velmi kompromitujícím postavení," napsal v pondělí na twitteru místopředseda vlády Pablo Iglesias, který je šéfem radikální levice.

"Plně respektujeme důvody, které vedly k rozhodnutí královské rodiny, tedy vytvořit odstup od údajně pochybného a hanebného chování jednoho z jejích členů," uvedl dnes španělský premiér Pedro Sánchez. "Instituce by neměly být souzeny, měli by být souzeni lidé. A v tomto případě Juan Carlos jasně řekl, že pokud bude třeba, je justici k dispozici - jako jakýkoliv jiný Španěl," dodal ministerský předseda.

Hlavní opoziční strana, Lidová strana (PP), vyjádřila "absolutní respekt" k rozhodnutí Juana Carlose I., které podle ní "dokazuje jeho loajalitu ke Španělsku". PP rovněž vyzdvihla královu "rozhodující úlohu na cestě k demokracii" ve Španělsku.

Kriticky se na adresu královské koruny vyjádřili katalánští separatisté. "Útěk emeritního krále neznamená, že zmizela potřeba vyšetřit a soudit zkaženost monarchie," uvedl šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Šéf frakce katalánských separatistů ve španělském parlamentu Gabriel Rufián nepřímo označil Juana Carlose za "zloděje".

Podezření stran nepravostí Juana Carlose I. v kauze zakázky na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii vyplynulo z nahrávek, které policie před několika lety zabavila bývalému policejnímu komisaři Josému Villarejovi, podezřelému z prodeje kompromitujících informací. Na jedné z nahrávek bývalá milenka Juana Carlose I., německá podnikatelka Corinna Larsenová tvrdí, že ji král využil k zakrytí tajných kont ve Švýcarsku.

Juan Carlos I. na trůn nastoupil v roce 1975 po smrti diktátora Franka a byl oblíbený a respektovaný mimo jiné pro nestranné vystupování a neokázalý styl. Ke konci úřadování si ale pokazil pověst výlety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize. Tehdy mu média přestala i "tolerovat" jeho mimomanželské aféry. Král překvapivě abdikoval v červnu 2014 ve prospěch svého syna.

Související

Více souvisejících

Král Juan Carlos I. (Španělsko) Španělsko portugalsko Král Felipe VI. (Španělsko) Pedro Sánchez Pablo Iglesias

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Král Karel III. a další přední členové královské rodiny učinili zásadní rozhodnutí

Velké změny po nástupu krále Karla III. do čela britské monarchie pokračují! Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že panovník se rozhodl učinit rázný krok, který se týká dobročinných a jiných organizací. 

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy