Estonsko vyniká v online výuce. Co se může české školství přiučit?

České školy a učitelé horko těžko přecházeli na distanční výuku. Chyběly notebooky, kvalitní internetové připojení ale také potřebné znalosti. Jinak tomu bylo v Estonsku, kde je na digitální gramotnost kladen velký důraz.

Zatímco v České republice způsobil přechod na online výuku po internetu značnou řadu problémů, v Estonsku se ukázaly výhody toho, že stát dlouhodobě investuje do digitálních technologií. V Česku neměli problém s výukou na dálkou pouze studenti, ale ze značné části samotní učitelé, kteří si s elektronikou nevěděli mnohdy rady.

Estonsko vnímá rozvoj digitálních dovedností, vysokorychlostního internetu a sofistikované IT struktury jako národní prioritu, píše deník The Guardian. Například v roce 2001 bylo Estonsko jednou z prvních zemí na světě, která klasifikovala přístup k internetu jako lidské právo.

Estonské školy tedy používají digitální studijní materiály již roky. Jakmile došlo k pandemii a školy se v Tallinnu zavřely, děti plynule přešly na výuku z domácnosti.

Česko na zavedení digitální výuky a elektronických zařízení do škol nijak nechvátá. V tuzemsku existuje Strategie digitálního vzdělávání, která měla být ve školách zavedena do roku 2017, ale až nyní by mělo ministerstvo školství oznámit její povinnou implementaci do výuky. „Když to tak počítám, máme zpoždění přibližně šest let od schválení,“ řekl serveru iRozhlas.cz popularizátor role technologií ve vzdělávání a vyučující z Pedagogické fakulty Univerzity Bořivoj Brdička.

„Nebyla to hračka,“ sdělil ředitel školy v Estonsku Taavi Kreitsmann. „Ale v mnoha ohledech jsme rozhodně v šťastnější situaci než ostatní,“ dodal. Před propuknutím pandemie koronaviru mělo všech 340 studentů na jeho škole vlastní iPad, který centrálně spravovala škola. Nejenom že iPady byly používány pro výuku ve škole, ale děti byly zvyklé pracovat i z domova.

V roce 1997 byl v Estonsku zahájen projekt Tiigrihüpe, jehož cílem je poskytnout školám přístup k počítačům a internetu a zásadní digitální školení pro učitele. „Estonsko se již roky připravuje na digitální vzdělávání,“ uvedla Laura Limperk-Kütaru, vedoucí oddělení estonských mezinárodních vztahů. „Pro nás nebyla tato transformace na dálkové studium ničím novým“.

Ne každé dítě v Estonsku si mohlo dovolit notebook nebo tablet. Do hry proto vstoupily také samotné školy, místní úřady a dobrovolné organizace. Limperk-Kütaru je přesvědčena, že nedošlo k významnému úbytku učení a učitelé dokázali oslovit téměř všechny děti.

Estonsko se v posledních letech ukázalo jako nová vzdělávací továrna v Evropě. V mezinárodních testech v Pise předstihla dokonce i Finsko. S populací pouhých 1,3 milionu se estonské výzvy liší od větších států, ale může sloužit jako poučení.

Vedoucí vzdělávání v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, kde dohlíží na testy v Pise, Andreas Schleicher uvedl, že důvody úspěchu Estonska se zrodily již když se země osamostatnila. „Na rozdíl od jiných zemí v regionu se nepokusili obnovit starý systém, ale nechali mladou generaci podnikatelů vytvořit zcela nový veřejný systém, jehož srdcem je podnikání a digitalizace,“ zdůvodnil.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství digitalizace studenti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy