EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je zavedení takových opatření, které napomohou k dosažení cíle, který si představitelé a zástupci nejvyšších unijních institucí vytyčili na konci loňského roku – a to dosažení klimaticky neutrální Evropy do roku 2050. Je zřejmé, že pro dosažení stanoveného cíle budou zapotřebí dodatečné investice, a to jak z veřejného sektoru na unijní úrovni i úrovni členských států, tak ze sektoru soukromého. Jakým způsobem hodlá před pár dny předložený investiční plán Zelené dohody pro Evropu mobilizovat tyto dodatečné finanční prostředky?

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že současná EU stojí před jednou ze svých největší výzev v historii. Aby se s touto výzvou vypořádala, bude muset projít hlubokou sociální i hospodářskou transformací. Tato proměna podle ní proběhne na všech úrovních – tedy na úrovni unijní stejně tak jako na úrovni jednotlivých členských států, jejich regionů a odvětví. Některé z evropských regionů však budou potřebovat dodatečnou asistenci a podporu, kterou jim má v budoucnu zajistit tzv. mechanismus pro spravedlivou transformaci. Mechanismus přispěje k vytvoření potřebných investic v daných oblastech poskytnutím cílené praktické i finanční podpory.

Mechanismus pro spravedlivou transformaci bude tvořen třemi zdroji financování – jedná se o Fond pro spravedlivou transformaci, Zvláštní režim pro spravedlivou transformaci v rámci programu InvestEU a Úvěrový nástroj pro veřejný sektor. Prvně zmíněný Fond pro spravedlivou transformaci bude poskytovat granty především regionům a bude podporovat malé a střední podniky za účelem vytváření nových ekonomických příležitostí v daných regionech. Fond se také zaměří na podporu investic do čisté energie.

Druhý zdroj působící v rámci programu InvestEU bude mít za úkol přilákat soukromé investice ve prospěch daných regionů. Třetí zdroj mechanismu pro spravedlivou transformaci bude zřízen ve spolupráci s Evropskou investiční bankou a bude zajištěn rozpočtem Evropské unie. Tento úvěrový nástroj se bude využívat především pro poskytování úvěrů veřejnému sektoru.

Mechanismus pro spravedlivou transformaci navíc nejenže zvýší atraktivnost investic, ale především v rámci závazku k větší solidaritě a spravedlnosti nabídne regionům stále závislých na fosilních palivech finanční balíček v hodnotě přibližně sto miliard eur. Tento obnos je stanoven v rámci budoucího víceletého finančního rámce EU pro období 2021-2027. Klíčovým bodem investičního plánu pro Zelenou Evropu je tedy navýšení investic pro boj proti změnám klimatu a zisk prostředků od aktérů soukromé sféry. Smyslem mechanismu však není jen financování, ale i poskytnutí technické podpory ze strany Evropské komise, a to jak členských státům, tak i investorům.

Mechanismus si dále klade za cíl zapojit do vytvoření zelené Evropy komunity i místní orgány členských států, sociální partnery, nebo i nevládní organizace za účelem zmírnění socioekonomických dopadů plánované transformace. Investiční plán pro udržitelnou Evropu tedy zmobilizuje veřejné i soukromé finanční prostředky za využití různých nástrojů Evropské unie a očekává se, že ve finále dosáhne investic ve výši několika bilionů eur.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ursula von der Leyenová klimatická neutralita evropská komise životní prostředí finance rozpočet Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy