Francie chce od pondělí zahájit uvolňování, uvedl to premiér

Vývoj epidemiologické situace z posledních dní umožňuje Francii zahájit v pondělí po téměř dvou měsících postupné uvolňování celostátní karantény. Po zasedání vlády to dnes oznámil francouzský premiér Édouard Philippe.

Omezení pohybu obyvatel přestanou platit i v pařížském regionu Île-de-France, ačkoli zde pacienti s koronavirem přibývají výrazně rychleji než v jiných částech země, a nebudou se už vztahovat ani na "zranitelné" skupiny. Vláda nicméně v obou případech doporučuje pokračovat v izolaci.

Datum 11. května bylo už několik týdnů skloňováno coby plánovaný začátek obnovování pozastavených aktivit. I po představení konkrétnější strategie na začátku minulého týdne ale přetrvávaly u řady bodů nejasnosti, zatímco vláda varovala, že vše závisí na vývoji dat ohledně šíření nákazy. Premiér Philippe nyní příchod "nové etapy" potvrdil.

"Vzhledem ke zdravotnickým výsledkům zaznamenaným v posledních dnech můžeme v pondělí 11. května začít s postupným rušením karantény," citoval předsedu vlády deník Le Monde. Ministr zdravotnictví Olivier Véran informoval, že Francie zvýšila kapacity testování obyvatel na potřebnou úroveň a dokáže zpracovat 700.000 vzorků týdně.

V pondělí tak může začít návrat do některých vzdělávacích zařízení a otevírání obchodů s jiným než nezbytným zbožím. Povinnou izolaci už nebudou mít nařízené ani skupiny obyvatel, pro které představuje koronavirus největší hrozbu. Philippe jim ovšem doporučil preventivní opatření nadále dodržovat, stejně tak vyzval občany, aby v co největší míře dál pracovali z domovů. Stále bude platit zákaz shromažďování více než deseti osob, rovněž zůstávají uzavřené francouzské hranice.

"Dobrá zpráva je, že jsme ve stavu, kdy můžeme potvrdit rušení karantény na celém území. Méně dobrá zpráva je, že některé departementy nemají tak dobré výsledky, jak jsme doufali," konstatoval premiér.

Francouzská vláda začíná s novou fází boje proti nákaze vyhodnocovat epidemiologickou situaci po jednotlivých regionech, kterým přidělila červenou nebo zelenou barvu podle míry rizika. Jako "zelené" jsou označovány ty části země, v nichž jsou k dispozici značné kapacity nemocniční péče i testování potenciálních nakažených. Pokud se tam situace v následujících třech týdnech nezhorší, bude na začátku června přicházet v úvahu obnovení prezenční výuky na středních školách či otevření kavárena restaurací.

"V dalších departementech ještě virus aktivně cirkuluje a nemocnice zůstávají pod velkým tlakem. Tady hovoříme o 'červených' departementech. Odvolávání karantény je tam možné s určitými omezeními: žádné otevírání středních škol, žádné otevírání parků a zahrad," pokračoval Philippe.

Francie je v tomto směru "rozdělená vedví", přičemž horší situace panuje na celém severovýchodě včetně Paříže. Zejména postup v Île-de-France podle premiéra vyžaduje maximální ostražitost. "Vyzýváme obyvatele Île-de-France, aby omezili vycházení jen na zcela nezbytné přesuny," dodal ministr zdravotnictví. Na používání místní hromadné dopravy se podle vlády budou vztahovat zvláštní opatření.

Omezení pohybu obyvatel platí ve Francii od 17. března, ještě déle trvá uzavírka škol a restaurací či barů. Vláda ve středu večer evidovala 25.809 úmrtí způsobených koronavirem a přes 170.000 pozitivně testovaných lidí. Počet obětí nákazy v zemi stále stoupá o stovky denně, na jednotkách intenzivní péče bylo ve středu stále přes 3000 pacientů s covidem-19.

Související

Více souvisejících

Francie Édouard Philippe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy