Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu, Thunbergová má roušku

Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu klimatu, které pořádá hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová, která je hlavní tváří tohoto celosvětového hnutí, zaujala své obvyklé místo před švédským parlamentem.

Ke klimatickým akcím se postupně chystají připojit i lidé v Evropě a na dalších kontinentech.

Those who have been living in the water for four months are also vocal in the field today with a demand.@GretaThunberg @YouthNet4CC @Tanjir_Hossai_n @FFFinBD @350 @SohanBMYP @SaleemulHuq @350SouthAsia pic.twitter.com/2dhiPb4pH9

— Shahin Billah (@shahin_billah) September 25, 2020

"Dnes je den naší globální klimatické akce. Stávkujeme na více než 3100 místech," napsala 17letá Švédka na svém twitterovém účtu, kde také zveřejnila záběry z manifestací v Bangladéši, na Filipínách, v Indonésii či v Japonsku.

School strike week 110.Today is our global day of climate action, and we strike in over 3100 places!In Sweden gatherings over 50 people are not allowed due to COVID-19, so we adapt.#climatestrike #fridaysforfuture #schoolstrike4climate #FaceTheClimateEmergency pic.twitter.com/aQqyKgBYIb

— Greta Thunberg (@GretaThunberg) September 25, 2020

Kromě tradičního nápisu "Školní stávka za klima" držela Thunbergová dnes v ruce další transparent, který nabádal, aby účastníci akcí dodržovali rozestupy a pomáhali tak bránit šíření koronaviru. Upozornila také, že ve Švédsku jsou kvůli koronavirové krizi povolena shromáždění maximálně 50 osob. Na sobě měla Švédka roušku zakrývající jí nos a ústa.

Demonstrace, jejichž cílem je přimět politiky, aby urychleně a konkrétními činy bojovali proti globálnímu oteplování, jsou dnes plánovány v mnoha světových zemí. V Německu hnutí Fridays for Future oznámilo, že chystá více než 400 akcí.

Opatření proti šíření nemoci covid-19 ovlivnila i manifestace v Austrálii. Například v Sydney jsou povolena shromáždění maximálně 20 lidí, takže se lidé sešli v malých skupinkách na více místech. V Melbourne platí přísná karanténa, protesty se tam tudíž mohly konat pouze přes internet. Podle agentury Reuters se v Austrálii dnes uskutečnilo asi 500 různých klimatických akcí.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Ekologičtí aktivisté budou před MŽP protestovat 10 dní, žádají rychlý konec uhlí

Ekologičtí aktivisté dnes zahájili desetidenní protest před ministerstvem životního prostředí v pražských Vršovicích. Cílem akce je přimět členy takzvané uhelné komise, aby doporučili co nejbližší termín konce využívání uhlí. Podle aktivistů by komise o finálním termínu měla rozhodnout 26. listopadu, tedy za deset dnů. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku.

Více souvisejících

FridaysForFuture Greta Thunbergová (aktivistka) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy