Komentář: Co je pro britské podniky přijatelnější? Brexit, nebo Corbynův socialismus?

Další, v pořadí již třetí odklad brexitu a zjevně nekončící nejistota přivádí mnohé britské podniky do slepé uličky. S nadcházejícími předčasnými volbami, které se na britských ostrovech budou konat 12. prosince, si představitelé firem a společností všech velikostí kladou otázku, zda je pro ně výhodnější podporovat Konzervativní stranu premiéra Borise Johnsona, anebo opoziční labouristy v čele s Jeremym Corbynem. Johnson chce Británii vyvést z Evropské unie, zatímco Corbyn by chtěl s EU vyjednat novou a mírnější dohodu, nebo dokonce výstupový proces zcela zvrátit. Která z těchto možností je tedy pro britské firmy v současném stavu nejistoty a chaosu výhodnější?

Boris Johnson před pár dny oznámil, že Británie směřuje k předčasným volbám. Ty jsou důsledkem dalšího odkladu brexitu a chaosu, který kolem procesu panuje. A to už téměř tři a půl roku. Současný parlament je dle premiéra Johnsona „ne-akceschopný“ a jediným způsobem, jak se z nynějšího patu dostat, je vypsání předčasných voleb. Bude se tak jednat již o druhé všeobecné volby od konání referenda v roce 2016 a Johnson očekává, že by tentokrát mohly vyústit v pro-brexitu nakloněný parlament.

Britští voliči se k volebním urnám dostaví ve čtvrtek 12. prosince 2019. V kontextu moderní britské politiky se tak bude téměř po sto letech jednat o volby konající se v prosinci. Jméno nového ministerského předsedy Spojeného království tak budeme znát následující den, tedy v pátek 13. Přinese tento nešťastný den do britské politiky konečně změnu a pokrok, na který čekají nejen britští občané a tamější podniky, ale i občané a firmy na druhé straně kanálu?

Pokud by v prosincových volbách zvítězila Konzervativní strana, případně pokud by získala většinu křesel v Dolní komoře britského parlamentu, mohlo by se podle mnohých politologů a dalších expertů konečně jednat o zlomový okamžik. Pokud by však strana zvítězila, ale většinu v parlamentu by nezískala, je pravděpodobné, že by to aktuální situaci příliš nepomohlo. Druhou možností – otázkou však zůstává, jak relevantní a pravděpodobná tato možnost ve skutečnosti je, je vítězství Labouristické strany. Takovýto scénář by s britskou vnitrostátní politikou pravděpodobně značným způsobem zahýbal, a to i vzhledem ke skutečnosti, že se to byli a jsou právě konzervativci, kteří stáli v čele většiny britských vlád posledních několika desetiletí.

Většina aktuálních průzkumů veřejného mínění přisuzuje vítězství straně současného premiéra Johnsona. Například server Politico k dnešnímu dni odhaduje Konzervativní straně 37-procentní podporu britských občanů, zatímco Corbynovým labouristům připisuje podporu pohybující se okolo 24 procent. Následují liberální demokraté a za nimi Strana Brexitu Nigela Farage s 11 procenty. 

V polovině prosince tedy bude záležet především na tom, co občané a případně firmy a podniky budou preferovat. Pokud to bude co nejdřívější vystoupení z EU, budou zřejmě podporovat vládnoucí konzervativce. Pokud konzervativci získají většinu, která tak bude pro občany představovat jakousi „stabilitu“ systému, bude jednoduší brexit do ledna 2020 opravdu dokončit. Podniky – především ty menších rozměrů totiž podle slov Emmy Jonesové, zakladatelky společnosti podporující menší podniky Enterprise Nation, potřebují jistotu, „a to rychle.“

Ti, kteří však brexitu stále oponují, budou pravděpodobně podporovat Corbyna a jeho labouristy, protože věří, že by právě tato opoziční strana mohla celý brexitový proces zvrátit a zastavit, nebo by se mohla alespoň zasadit o jeho zmírnění. Corbyn coby lídr vlády by si představoval znovuotevření výstupové dohody s EU a její renegociaci. Je však velice nepravděpodobné, že by unijní lídři nechali britskou stranu opět do dohody zasáhnout. Dále se nechal slyšet, že by se zasazoval o znárodnění některých společností a odvětví britského průmyslu.

Zůstává tedy otázkou, jak se britští voliči během následujícího měsíce a půl rozhodnou – zda-li budou volit pro brexit, anebo pro jakousi socialistickou vizi Corbynovské Británie. Mohla by tu být i třetí možnost, a to volba Liberálních demokratů – ti by se mohli nabízet jako jakási zlatá střední cesta.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Konzervativní strana (VB) EU (Evropská unie) Jeremy Corbyn Labouristická strana (VB) Nigel Farage Velká Británie firmy Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy