Komentář: Zažije o víkendu rakouská politická scéna návrat krajní pravice?

KOMENTÁŘ - Sousední Rakousko čekají již tuto neděli parlamentní volby. Na základě jejich výsledku pak dojde k vytvoření nové vlády. Předchozí rakouská vládní koalice, která byla ustavena v roce 2017, byla totiž již na jaře tohoto roku rozpuštěna kvůli korupčnímu skandálu tehdejšího předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho. Mnozí očekávají, že se k Rakouské lidové straně (ÖVP) Sebastiana Kurze, která volby s největší pravděpodobností vyhraje, opět přidá Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Strany byly koaličními partnery v předchozí vládě od prosince 2017 do jejího pádu v květnu 2019. Co by však obnovení jejich spojenectví zemi přineslo?

Svobodná strana Rakouska - FPÖ, kterou aktuálně vede nový předseda Norbert Hofer, je jednou z možných kandidátek na budoucího koaličního partnera Kurzovy Rakouské lidové strany. FPÖ je stranou s národně-konzervativním zaměřením, krajně pravicovou a populistickou. A jako strana takového charakteru dokáže v dnešním Rakousku upoutat pozornost mnohých voličů, především podnikatelů a mladých lidí či studentů.

Strana má podporu také u té části voličů, kteří jsou nespokojení se současnými politikami, nastavením a fungováním současné Evropské unie. FPÖ tedy staví na logice „Rakousko na prvním místě,“ národní identita a autonomie země hrají v programu strany důležitou, ne-li klíčovou, roli. I z důvodu historicky tradiční neutrality Rakouska v předchozím století je logické, proč je strana pro současný politický systém země nepostradatelná.

Strany typu Svobodné strany Rakouska napříč evropským blokem získávají v posledních několika letech na síle, svojí rétorikou dokáží totiž oslovit široké spektrum voličů, především těch nespokojených a euro-pesimistických, kterých je v Evropě stále více. Nebo se to tak alespoň jeví. I kvůli schopnosti oslavovat velké skupiny voličů je možné, že si Kurz, kterému poslední průzkumy veřejného mínění odhadují zisk okolo 34 procent hlasů, FPÖ do vlády opětovně přizve.

Sebastian Kurz, který se s největší pravděpodobností stane již podruhé rakouským kancléřem, však bude mít veškeré „karty“ ve svých rukou. My se proto nyní můžeme jen dohadovat o tom, kterou z ostatních politických stran si zvolí za svého koaličního partnera pro nadcházející volební období. Jedno je ale jasné, FPÖ kvůli předchozímu skandálu s videonahrávkou, která unikla v květnu, ztratila nemalou část svých voličů. A mnozí z nich budou podporovat právě Kurze. Nadále však průzkumy straně přisuzují zisk okolo 20 procent hlasů, což by se spojení s vedoucí ÖVP znamenalo vytvoření vládní většiny.

Tyto ale i další skutečnosti, jako např. shoda ohledně otázky migrace, tak nahrávají tomu, že by Kurz opravdu mohl do své příští koaliční vlády opětovně přizvat FPÖ. I díky jejím voličům se totiž již za pár dní znovu stane nejmladším rakouským kancléřem.

Kvůli nacionalistickým a proti-unijním postojům strany FPÖ budou lídři v Bruselu průběh víkendových voleb v Rakousku zajisté pečlivě sledovat. Možné obnovení koalice stran ÖVP a FPÖ by totiž mohlo vést k radikalizaci nálad rakouské společnosti i v tamější politice jako takové. Unijní státníci se obávají, že by Rakousko mohlo požadovat obměnu unijního primárního práva či principu subsidiarity.

Související

Více souvisejících

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Sebastian Kurz Volby ÖVP (Rakouská lidová strana) Rakousko volby v Rakousku migrace EU (Evropská unie) nacionalismus populismus

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy