Španělskem zmítá krize. Podaří se ji konečně zastavit?

Španělské království se již více než rok nachází v politické nejistotě. Důvodem je především nestabilní vnitropolitická situace v zemi způsobená neutichajícími snahami Katalánců o nezávislost jejich regionu a dvěma loňskými nerozhodnými volbami. Ani z listopadových voleb nevzešel jasný vítěz, který by v Cortes generales získal potřebnou většinu. Aktuálně působící premiér Pedro Sánchez byl proto pověřen sestavením koalice – ta se nyní zdá být na dosah více než za celý uplynulý rok. Vznikne v příštím týdnu ve Španělsku konečně vláda?

V posledních všeobecných volbách, které se ve Španělsku konaly v listopadu, opět zvítězili socialisté Pedra Sáncheze. V parlamentu však obsadili pouhých 120 křesel z 350, k získání většiny v parlamentu tak potřebují partnery, a to především regionální strany. Za účelem vytvoření koalice se k socialistické PSOE již po volbách připojila levicová, až krajně levicová, strana Unidas Podemos, v jejímž čele stojí politik Pablo Iglesias.

PSOE společně s Podemos však stále nedosahují potřebné většiny. Společně nyní obsazují 155 křesel, a vyjednávání o vládní koalici tak stále pokračují. 

V nadcházejícím týdnu se očekává, že by jednání o koaliční vládě mohla značně pokročit. Navíc, pokud se najde shoda mezi stranami, vznikne tak první koaliční vláda od konce diktatury generála Francisca Franca. Sánchez nyní spoléhá především na menší regionální strany, které mu již dříve vyjádřily svoji podporu. Jedná se primárně o katalánskou levicovou republikánskou stranu ERC (Esquerra Republicana de Catalunya, pozn. red.). Ta je nejstarší separatistickou katalánskou politickou stranou.

ERC by Sánchezovi zajistila dalších 13 křesel a společně s podporou levicových stran, či dokonce regionální baskické strany, by dosavadní socialistický premiér mohl pokračovat ve výkonu své funkce. V nadcházejících dnech (o tomto víkendu a v úterý, pozn.red.) se totiž bude hlasovat o důvěře v jeho vznikající koaliční vládu. ERC již před pár dny vyjádřila, že se dvou hlasování o důvěře v premiéra účastnit nebude. Tato skutečnost by v druhém hlasování měla Sánchezovi zajistit více hlasů v jeho prospěch než proti němu.

Příslib podpory socialistické koalici však nebude zadarmo. Sánchez Kataláncům z ERC přislíbil zahájení rozhovorů mezi centrální madridskou a katalánskou vládou za účelem odblokování a dořešení politického konfliktu, který zemi sužuje od katalánského referenda za nezávislost v roce 2017. Situace se vyhrotila v průběhu kampaně před loňskými listopadovými volbami – dominantním tématem stran se stal právě katalánský separatismus, který zejména pravicové a extrémně pravicové strany (např. VOX, pozn. red.) neuznávají a staví se k němu velice antagonisticky.

Zda-li levicová koaliční vláda v nadcházejících dnech ve Španělsku skutečně vznikne, není doposud jisté. Jisté však je, že pokud se tak stane, bude je jednat o první koaliční španělskou vládu od doby, kdy se země před 44 lety navrátila k demokracii. S programem, který již dříve Sánchez společně s Podemos představil, chce vytvořit spravedlivější a podle jeho slov i progresivnější a moderní španělskou společnost.

Související

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Pedro Sánchez PSOE Vox (krajně pravicová strana)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy