Humanitární lodě vezou do Evropy přes 200 migrantů, zatím nenašly přístav

Záchranná loď Ocean Viking, která minulý týden ve Středozemním moři vzala na palubu 118 migrantů v nouzi, stále nedostala povolení zakotvit v žádném z italských ani maltských přístavů. Informovala o tom mezinárodní nevládní organizace SOS Méditerranée, jež plavidlo provozuje. Dalších 43 lidí v pondělí zachránila loď Mare Jonio, která už tou dobou měla na palubě dalších 70 migrantů a která má nyní rovněž problém zakotvit.

"Žádali jsme (obě země) o povolení v pátek ráno, v sobotu a dnes (v pondělí), ale nedostali jsme odpověď ani zprávu, že naši žádost dostali," citovala agentura AFP mluvčí SOS Méditerranée Laurence Bondardovou. "Je to nepřijatelné a nezákonné, protože mezinárodní námořní právo jasně stanoví, že kdokoli, kdo je zachráněn na moři, se musí na bezpečném místě co nejdříve dostat na pevninu," dodala.

UPDATE #OceanViking is in stand-by between Malta & Italy since Sunday morning. So far, we received no answer from maritime authorities to 2 Place of Safety requests to disembark 118 people rescued on June 25 (1 rescue in the Maltese and Italian SAR Region, 1 in the Maltese SRR). pic.twitter.com/VvUhSNgVfZ

— SOS MEDITERRANEE (@SOSMedIntl) June 29, 2020

Posádka Ocean Viking pomohla ve čtvrtek při dvou operacích lidem z nefunkčních člunů u libyjského pobřeží. V té době ale hledal jiné plavidlo, které vyslalo nouzový signál. K této lodi se však jako první dostala libyjská pobřežní stráž, jež pasažéry donutila vrátit se do Libye. Podle SOS Méditerranée mezi nimi byla i matka s čerstvým novorozencem, který přišel na svět na moři. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nejméně šest migrantů zemřelo ještě předtím, než se k nim dostala pomoc.

Loď Mare Jonio italské neziskové iniciativy Mediterranea má nyní stejný problém jako Ocean Viking a hledá bezpečný přístav. V pátek zachránila v maltských vodách 70 migrantů, v pondělí k nim přibylo dalších 43 - mezi nimi byly dvě ženy a 17 mladistvých bez doprovodu.

Řada humanitárních organizací, které se zaměřují na záchranu migrantů na moři, během nejintenzivnější fáze nynější pandemie pozastavila svou činnost. Reagovala tím mimo jiné na to, že Itálie začátkem dubna z bezpečnostních důvodů uzavřela své přístavy. Začátkem května pak italské úřady dokonce dvě plavidla zabavily. Lodě Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye a Aita Mari španělské humanitární organizace Salvamento Marítimo Humanitario podle nich měly technické nedostatky.

Podle dat Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) letos navzdory pandemii covidu-19 výrazně vzrostl počet lidí, kteří přes moře míří z Libye do Itálie. Do 28. června jich bylo 6653, loni to bylo ve stejném období 2594. Při často nebezpečné plavbě letos v centrálním Středomoří zemřelo 119 lidí.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

uprchlíci loď Ocean Viking SOS Méditerranée (neziskovka) Itálie loď s uprchlíky

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

Čech jde v Německu do vězení za krádež šperku, který náležel papeži

Třiapadesátiletého Čecha poslal bavorský soud na dva a půl roku do vězení za krádež pektorálu papeže Benedikta XVI., informoval deník Berchtesgadener Anzeiger. Šperk v podobě kříže na řetízku by se mohl brzy vrátit do kostela v bavorském Traunsteinu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy