Instituce EU řeší první dva případy nákazy koronavirem

Nákaza novým koronavirem se potvrdila u prvních dvou zaměstnanců institucí Evropské unie. Infikovanými jsou pracovníci Evropské obranné agentury (EDA) a aparátu Rady Evropské unie, informovala dnes agentura AFP. EDA v prohlášení uvedla, že její zaměstnanec byl na severu Itálie a je od konce února v izolaci. Mluvčí Rady EU uvedl, že její zaměstnanec se infikoval přímo v Belgii. Podle agentur AFP a Reuters se zřejmě nakazil právě od pracovníka EDA.

Zaměstnanec Rady EU, pro kterou pracuje asi 3000 lidí, působí v jednotce informační bezpečnosti. Podle agentury Reuters, která se odvolává na svůj zdroj, se v minulých dnech setkal s infikovaným pracovníkem EDA. Agentura AFP uvedla, že se účastnili stejné schůzky.

Rada EU zastupuje v Bruselu zájmy členských zemí bloku. V jejích budovách se konají pravidelné summity premiérů a prezidentů sedmadvaceti členských zemí, ministerská jednání i řada diplomatických a pracovních schůzek na nižších úrovních. Dnes se v budově Rady sešli ministři vnitra EU, Česko reprezentuje Jan Hamáček. V pátek by se ve stejné budově měli sejít také ministři zdravotnictví unijních zemí. Podle mluvčího Rady se setkání uskuteční podle plánu.

Pracovník EDA, která sídlí v Bruselu, absolvoval kontrolu poté, co se vrátil ze služební cesty do severní Itálie. Minulou sobotu večer se u něj projevily příznaky nemoci COVID-19 a od té doby je v domácí karanténě.

Agentura ihned uvědomila "několik kolegů", kteří s ním byli od jeho návratu 23. února v kontaktu. "EDA požádala tyto zaměstnance, aby z preventivních důvodů zůstali dva týdny v izolaci," uvedla agentura, v níž pracuje přibližně 140 lidí.

Sever Itálie je hlavním evropským ohniskem nákazy novým typem koronaviru, který se v posledních týdnech rozšířil z čínského velkoměsta Wu-chan do desítek zemí světa. Italské regiony Lombardie a Benátsko hlásí stovky infikovaných a desítky mrtvých. V Belgii se podle poslední bilance z dnešního poledne přítomnost viru potvrdila u 23 lidí, žádné úmrtí úřady v této souvislosti neoznámily.

Některé další unijní instituce podnikají od pondělka preventivní opatření proti možnému šíření viru. Například Evropský parlament zrušil několik desítek akcí plánovaných na nejbližší dny a do svého sídla nepouští návštěvníky. O zrušení či potvrzení jeho plenárního jednání příští týden ve Štrasburku se má rozhodnout zřejmě ve čtvrtek.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropská obranná agentura (EDA) rada evropské unie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy