Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko vstoupilo do páté fáze rušení těchto opatření, která se ale netýká hlavního města Lisabonu a dalších třech oblastí. V Itálii dnes řada regionů přešla do nejnižšího, bílého stupně opatření. V něm se nyní nachází zhruba dvě třetiny obyvatel Apeninského poloostrova, uvedla italská tisková agentura ANSA. Dnes poprvé od září klesl počet nových nakažených v Itálii za posledních 24 hodin pod tisíc.

V Portugalsku začala pátá fáze rozvolňování. V zemi tak ode dneška není povinná práce z domova a zavírací doba restaurací, barů a kulturních provozů se posunula na jednu hodinu ráno, uvedla agentura EFE. Zmírňování restrikcí, které v Portugalsku začalo v polovině března, se ale netýká Lisabonu a dalších tří měst a oblastí. Ty totiž nesplňují vládní parametry, mají například více než 120 nových případů nákazy za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel.

Podle portugalské agentury Lusa se dnes počet nakažených za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel zvýšil na 83,4 osoby. Za posledních 24 hodin bylo v desetimilionové zemi zaznamenáno 625 nových případů nákazy koronavirem a žádné nové úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

Do nejnižšího, bílého, stupně opatření dnes bylo zařazeno šest italských regionů, mimo jiné Lombardie, Piemont či Emilia-Romagna. V tomto stupni se nyní nachází celkově 13 regionů, kde bydlí na 40 ze 60 milionů Italů. V těchto oblastech platí jen mírná pandemická opatření jako povinnost nosit roušky či dodržovat rozestupy. U stolů v restaurací smí sedět maximálně šest lidí. V barech a diskotékách je i nadále zakázáno zpívat a tančit.

Italský systém pandemických opatření zavedený na začátku března počítá se čtyřmi stupni opatření, od nejhoršího rudého stupně do nejmírnějšího bílého stupně. Pokud vývoj pandemie bude pokračovat jako v posledních týdnech, epidemiologové předpokládají, že by od příštího pondělí měla být v bílém stupni celá Itálie s výjimkou malého alpského regionu Val d'Aosta.

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo, že za předchozích 24 hodin bylo zaznamenáno 907 nových případů nákazy koronavirem. Naposledy klesl tento údaj pod 1000 loni 1. září. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den 36 lidí. Od začátku epidemie se nákaza koronavirem prokázala u 4,2 milionu lidí, z nichž 127.000 infekci podlehlo.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie portugalsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy