Itálie chystá přísnější karanténu, v ulicích pomáhá armáda

Italská vláda zvažuje zpřísnění dosavadních karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru, šéfové regionů naléhají zejména na to, aby se nově zakázaly všechny venkovní rekreační a sportovní aktivity. V ulicích měst v Lombardii dnes začali pomáhat vojáci, kteří společně s policií na dodržování karantény dohlížejí.

Jen během čtvrtka hlídky po celé Itálii prověřily více než 200.000 osob, 9600 lidí dostalo kvůli neoprávněnému pobytu venku pokárání nebo pokutu, uvedla agentura ANSA.

"Zavedení nových restrikcí během následujících 24 až 48 hodin je možné," řekl dnes ministr pro regionální záležitosti Francesco Boccia.

Guvernéři nejhůře zasažených severoitalských regionů naléhají na to, aby vláda na celostátní úrovni upravila pravidla pro pobyt venku a zakázala například sportovní aktivity. Mnohem přísnější mají být podle nich pravidla i pro nezbytné cesty za prací, nákupy nebo například kvůli venčení psů.

"Pokud mě chce někdo přesvědčovat o tom, že bez běhání to nevydrží, tak ho s sebou vezmu do nemocnice," napsal na facebooku guvernér regionu Emilia Romagna Stefano Bonaccini. Ten nařízení o zákazu venkovních aktivit vydal už ve čtvrtek. Emilia Romagna je druhým nejpostiženějším regionem v Itálii, zatím tady registrují 5200 nakažených a 531 mrtvých.

Přísnější režim požaduje i Lombardie, kde se dnes na ulicích Milána objevilo prvních 114 vojáků. Právě Milán nyní stojí v centru pozornosti epidemiologů, kteří se obávají, že se v tomto velkoměstě začne infekce nekontrolovaně šířit. Ve čtvrtek se tam počet nakažených zdvojnásobil ze 318 na 638. Se zákazem vycházení tu počítají i místní obyvatelé, kteří dnes kvůli očekávanému zpřísnění karantény začali hromadně nakupovat zásoby. Před supermarkety tak stály dlouhé fronty, napsala italská média.

"Bohužel nevidíme žádnou změnu trendu a čísla pořád stoupají," řekl dnes na tiskové konferenci lombardský guvernér Attilio Fontana. "Dopad dalšího růstu počtu nakažených může být v Miláně katastrofální. Občané musejí zůstat doma," doplnil jej v televizi La7 zdravotnický zmocněnec jeho vlády Giulio Gallera, podle něhož je třeba dál omezit i veřejnou dopravu.

Regionální úřady v Itálii nyní prosazují jako jedinou možnou cestu k zastavení pandemie kompletní izolaci a plošné testování. To se vyplatilo například v případě 11 měst a obcí v provincii Lodi, kde byla přísná karanténa vyhlášena už koncem února. Počet nakažených tam nyní nestoupá. Stejnou zkušenost má i vedení Benátska (Veneta), které na počátku epidemie izolovalo obyvatele městečka Vo´ Euganeo a všech 3300 obyvatel nechalo otestovat. Také tam se podařilo šíření koronaviru zcela zastavit.

Právě Benátsko nyní změnilo strategii týkající se testování a rapidně zvýšilo kapacity laboratoří a počet otestovaných lidí. "Netestujeme už jen lidi s příznaky, ale všechny, kdo přišli nějak do styku s nakaženými nebo se pohybovali v jejich okolí," citovala dnes agentura APA padovského virologa Andreu Grisantiho.

V Itálii se podle čtvrteční bilance koronavirem dosud nakazilo přes 41.000 lidí, 3405 z nich zemřelo.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Armáda Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová a Tim Walz

Budoucnost NATO i války na Ukrajině? Ve volbách v USA se rozhodne

Blížící se prezidentské volby v USA mohou výrazně ovlivnit budoucnost transatlantické spolupráce v rámci NATO a přístup k podpoře Ukrajiny, která od roku 2022 čelí ruské agresi. Jak uvádí Simon Miles, odborník z Dukeovy univerzity, kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump představují odlišné vize v těchto klíčových otázkách.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Severokorejští vojáci bojují na Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko prostřednictvím kanálů západních tajných služeb potvrdilo nasazení severokorejských vojáků ve válce proti Ukrajině. Podle serveru CNN už tam navíc bojují.

včera

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Jak sledovat volby prezidenta USA 2024?

Americké prezidentské volby každé čtyři roky přitahují pozornost z celého světa, ať už jde o kandidáty, kampaně nebo samotný volební den. Přinášíme vám přehled, jak sledovat volby, co očekávat a na co se zaměřit, aby vám nic důležitého neuteklo.

včera

Válka v Izraeli

Ve válce mezi Izraelem a Hamásem se schyluje k zásadnímu zvratu

Diplomatická snaha o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, dostává konkrétnější obrysy. Zprostředkovatelé z USA, Kataru a Egypta připravují návrh měsíčního příměří, který by zahrnoval i výměnu rukojmí a zvýšení humanitární pomoci pro obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Tento diplomatický plán přichází v době, kdy je konflikt v oblasti na nebezpečné úrovni, a naděje na zlepšení vztahů jsou křehké.

včera

včera

Donald Trump

Volby v USA: Nastane zvrat v zahraniční politice? Přední expert Jirušek pro EZ odhalil možné scénáře

Americké prezidentské volby se neúprosně blíží, předčasné hlasování už probíhá. Možné dopady zvolení republikánského exprezidenta Donalda Trumpa nebo demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové na zahraniční vztahy Washingtonu exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal přední český expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z brněnské Masarykovy univerzity.

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Kamala nebo Trump? Expert prozradil, kdo by byl pro Česko výhodnější

Pro malé státy jako Česko nebo Slovensko by bylo výhodnější, kdyby v amerických prezidentských volbách zvítězila Kamala Harrisová. Podle amerikanisty a vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) Jana Hornáta by totiž Harrisová více dbala na multilateralismus a mezinárodní právo. „Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodnější pro malé státy, a tedy i pro Českou republiku,“ uvedl Hornát v rozhovoru pro TASR.

včera

Dmitrij Peskov

Rusko skrývá nervozitu? Kvůli Tomahawkům se vysmívá Ukrajině

Kyjev se obrací na USA s žádostí o rakety dlouhého doletu Tomahawk, což podle Kremlu odráží nervozitu ukrajinského vedení z aktuálního vývoje na frontové linii. S prohlášením přišel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jak informovala agentura Reuters. Podle něj jsou ukrajinské kroky reakcí na ruský postup, který byl v posledních měsících nejrychlejší od začátku konfliktu před více než dvěma lety.

včera

Pásmo Gazy

Situace v Pásmu Gazy je kritická. Statisícům lidí hrozí hladomor

Světový potravinový program (WFP) vyzval k okamžitým opatřením, aby se zabránilo hrozícímu hladomoru v Pásmu Gazy, kde humanitární krize stále narůstá. WFP upozornil na zhoršující se situaci, která je způsobena i přísnými omezeními na dovoz humanitární pomoci. Podle zprávy agentury Reuters varoval WFP, že kvůli vojenským operacím v regionu se přístup k pomoci dále komplikuje, což může mít katastrofální následky. 

včera

Pentagon

Pentagon: Do Kurské oblasti míří tisíce severokorejských vojáků

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že do Kurské oblasti na západě Ruska se přesouvá několik tisíc příslušníků severokorejské armády. Pentagon se obává, že tyto jednotky budou nasazeny proti ukrajinské armádě, která si v Kurské oblasti udržuje kontrolu nad významným územím od srpnové ofenzívy.  

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kruhliakivka padla. Rusko obsadilo město osvobozené ukrajinskou armádou

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ve středu obsadilo vesnici Kruhliakivka v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, která se nachází zhruba 20 kilometrů jižně od města Kupiansk. Toto město se Moskva podle všeho snaží obklíčit. Před ruskou invazí žilo v Kruhliakivce kolem tisíce obyvatel, a vesnice se tak stala strategickým bodem pro obě strany konfliktu.

včera

včera

Rusko se v OSN poprvé vyjádřilo k nasazení severokorejských vojáků

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia odmítl tvrzení, že v Rusku působí severokorejští vojáci, a obvinil Spojené státy a Spojené království ze šíření "dezinformací". Moskva podle něj jedná v souladu s mezinárodním právem a v interakci se Severní Koreou neporušuje žádné závazky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy