Itálie slaví Den republiky, pravice v čele se Salvinim ignorovala pravidla shromažďování

Italové dnes kvůli doznívající koronavirové epidemii nezvykle tiše oslavili státní svátek, kterým si každoročně připomínají vznik republiky po druhé světové válce. Namísto tradiční vojenské přehlídky, která byla kvůli nákaze zrušena, prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte společně položili věnce u památníku v centru Říma. V metropoli se konala i protivládní demonstrace pravicových stran.

Demonstraci uspořádali společně opoziční pravicové strany Liga, Bratři Itálie a Vzhůru, Itálie. Poprvé od začátku epidemie koncem února se tak na veřejnosti objevil například šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini či šéfka krajně pravicové formace Bratři Itálie Giorgia Meloniová. Oba se snaží voliče přesvědčit, že nynější vláda populistického Hnutí pěti hvězd a středolevicové Demokratické strany koronavirovou krizi nezvládají.

Meloniová ostře kritizuje byrokratické překážky při rozdělování finanční pomoci zasažených podnikům či příliš pomalou reakci kabinetu. Zdlouhavé procedury při žádostech o pomoc ze státní i unijní kasy pranýřuje i Salvini. "Italové potřebují více peněz teď hned, a oni nám slibují fond obnovy na rok 2021," řekl Salvini novinářům s odkazem na nedávno představený záměr Evropské komise ustavit fond, z něhož by Evropská unie zasaženým státům mohla rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun).

Demonstraci pravice naplánovala jako symbolickou akci, které se mělo zúčastnit maximálně 300 lidí, nakonec ale bylo podle agentury AFP účastníků nejméně třikrát tolik. Agentura ANSA upozornila, že lidé při protestu nedodržovali pravidlo o udržování odstupů na veřejnosti. Salvini si opakovaně sundával roušku a bral si od lidí mobilní telefony, aby jim na ně vyfotil společnou selfie.

Stringe migliaia di mani, tocca i cellulari, si sfila la mascherina mentre parla con altri esemplari di minus habentes, crea assembramenti negli assembramenti.Uno scemo del villaggio qualsiasi? No, l'ex Ministro dell'Interno. #Salvini #2giugno #FestaDellaRepubblica pic.twitter.com/nC05veMAAt

— Abolizione del suffragio universale (@AUniversale) June 2, 2020

Podle posledního průzkumu společnosti AGI jsou nyní volební preference pravicových stran vyšší, než podpora těch vládních. Zatímco pravici by nyní volilo 47 procent lidí, vládní strany by dohromady získaly 36 procent hlasů.

Prezident Mattarella po dopolední ceremonii odjel do lombardského města Codogno, kde lékaři koncem února odhalili první případ nákazy koronavirem. Hlava státu na tamním hřbitově položila symbolicky věnec všem dosavadním italským obětem viru, kterých je přes 33.000. Starosta Codogna Francesco Passerini pak vládu vyzval, aby se 21. únor, kdy se tady poprvé prokázala infekce virem SARS-CoV-2 u mladého manažera, stal oficiálním dnem připomínky obětí covidu-19.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy