Italská ministryně čelí kritice kvůli teroristickému útoku v Nice. Salvini žádá její rezignaci

Italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová čelí kvůli vražednému útoku v jihofrancouzském městě Nice silné kritice a výzvám k rezignaci. Pravicová opozice kritizuje fakt, že útočník, který se vylodil v září na ostrově Lampedusa, byl sice oficiálně vyhoštěn z Itálie do Tuniska, ale přesto mohl volně odcestovat do Francie. Ministryně jakékoliv selhání italských bezpečnostních úřadů odmítá.

"Viminale (sídlo italského ministerstva vnitra) je v rozkladu, ať Lamorgeseová odstoupí," napsal dnes na twitteru jeden z vůdců pravicové opozice a lídr hnutí Liga Matteo Salvini. Podle něj ministerstvo "nechalo tuniského vraha v klidu utéct do Francie". Kritiku vyjádřili i představitelé dalších pravicových stran Vzhůru Itálie a Bratři Itálie.

"Je to útok na Evropu, naše vláda na tom nemá žádnou odpovědnost," uvedla ministryně Lamorgeseová. Podle ní tuniské úřady ani bezpečnostní služby Itálii neupozornily, že by muž mohl být nebezpečný.

Pohybu útočníka, za kterého označují francouzské a tuniské úřady 19letého Tunisana Bráhíma Avísávího, se věnuje deník Corriere della Sera.

Útočník se dostal do Evropy 20.září, kdy připlul na ostrov Lampedusa s dalším 300 osobami. Na ostrově byl policií zaregistrován a 25. září byl přesunut na karanténní plavidlo Rhapsody. Karanténu ukončil 9. října, kdy se vylodil v jihoitalském městě Bari. "Od té doby úřady ztratily jeho stopy," uvádí deník.

V Bari byl Avísáví znovu zaregistrován a současně mu bylo předáno rozhodnutí o vyhoštění. "Postup návratu do země původu, a to včetně Tuniska, je ale pracný a epidemie koronaviru ho ještě více zpomalila," uvádí deník, podle kterého se vyšetřovatelé nyní snaží zrekonstruovat pohyby a kontakty mladého Tunisana.

Podle italských médií se případ útočníka v Nice podobá příběhu Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně zabil 12 lidí včetně jedné Češky. Amri ale na italském území strávil několik let a v Itálii se také pravděpodobně radikalizoval. Berlínského útočníka čtyři dny po atentátu zastřelila nedaleko Milána policie.

Související

Ilustrační fotografie

Itálie chce kvůli nelegální migrantům poslat lodě k Tunisku

Itálie chce rázněji bojovat s nelegálními migranty z Tuniska, a pošle proto na pomoc tuniským úřadům hlídkovací lodě a letadla. Uvedla to dnes italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová, která v Římě jednala se svým francouzským protějškem Geraldem Darmaninem.
itálie

Nová italská vláda složila přísahu. Salviniho nahradila expertka na uprchlickou krizi

Nová koaliční vláda italského premiéra Giuseppeho Conteho, na níž se dohodly dva dosavadní političtí rivalové Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevá Demokratická strana (PD), dnes složila přísahu. Končí tak měsíční vládní krize, v níž hrozilo vypsání předčasných voleb. Nový kabinet musí ještě získat většinu obou komor parlamentu, hlasovat by se mělo začít v pondělí, uvedla agentura ANSA.

Více souvisejících

Luciana Lamorgeseová Útok v Nice (29.10.2020) Itálie Matteo Salvini (Liga severu) Francie Bráhím Avísáví (terorista)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy