Italská vláda zmírnila přísná migrační pravidla. Zavedl je Salvini

talská vláda schválila zmírnění přísných migračních pravidel, která prosadil předchozí ministr vnitra Matteo Salvini a která mimo jiné stanovila pokutu až milion eur (asi 27 milionů Kč) za nepovolený vstup humanitárních lodí s migranty do italských teritoriálních vod. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Nová opatření, která rovněž rozšiřuje podmínky udělení ochrany pro uprchlíky, schválila vláda v pondělí pozdě večer. Platit začnou po schválení parlamentem.

"Salviniho propagandistické dekrety už neexistují.. Chceme humánnější a bezpečnější Itálii," komentoval nová pravidla na twitteru Nicola Zingaretti, šéf Demokratické strany (PD), jedné ze stran italské vládní koalice. Naopak šéf nyní opoziční krajně pravicové strany Liga Salvini krok označil za "opětovné otevírání přístavů pašerákům a ilegálním migrantům".

Salvini, ministr vnitra v letech 2018-2019, razil přísnou protimigrační politiku. Nevládní organizace provozující humanitární lodě označoval za komplice pašeráků migrantů kvůli tomu, že vyrážejí k pobřeží Afriky migranty zachraňovat z moře a vratkých člunů. Na nich tito lidé utíkají do Evropy před násilím a špatnou ekonomickou situací ve svých zemích.

Provozovatelům humanitárních lodí už nebudou za nepovolený vstup do teritoriálních vod Itálie hrozit pokuty až milion eur, nýbrž jen 10.000 až 50.000 eur (270.000 až 1,3 milionu Kč). Stále je možné udělení pokuty i trestu až dvouletého vězení pro posádky těchto lodí, pokud poruší námořní právo či nebudou spolupracovat s místními úřady koordinujícími záchranné operace.

Nový "dekret o bezpečnosti a imigraci" také rozšiřuje podmínky pro udělení uprchlické ochrany, ta bude přidělena i v případě, že migrantům hrozí v zemi původu "nehumánní a ponižující jednání". Jednodušší také bude pro držitele zvláštního povolení k pobytu získat pracovní povolení.

Nově by se rovněž měla zkrátit maximální délka pro vyřízení žádostí o italské občanství ze čtyř let na tři roky. Deník Il Messaggero nicméně uvedl, že před takzvanými Salviniho bezpečnostními dekrety byla tato lhůta dva roky.

Salviniho kontroverzní dekrety, které v roce 2018 a 2019 rovněž schválil parlament, kritizovaly humanitární organizace i italský prezident Sergio Mattarella. Jejich reforma byla jednou z podmínek Demokratické strany (PD) při loňských vyjednáváních o vládní koalici se stranou Hnutí pěti hvězd (M5S), která vládla do loňského léta se Salviniho Ligou.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie Matteo Salvini (Liga severu) migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy