Italský soud sklidil potlesk. Osvobodil politika, který pomohl k asistované sebevraždě

Soud v italském Milánu dnes osvobodil místního politika Marka Cappata, který v roce 2017 pomohl k asistované sebevraždě ve Švýcarsku ochrnutému a slepému příteli známému jako DJ Fabo. Soud dnes rozhodl, že Cappato (48) se trestného činu nedopustil. V soudní síni si za to porota vysloužila potlesk, informovala agentura ANSA.

"Chtěla bych říct, že Fabiano, stejně jako já, by dnešní verdikt přivítal, protože celou dobu bojoval o to, aby všichni měli svobodnou volbu (zemřít)," komentovala rozsudek dýdžejova snoubenka Valeria Imbrugnová, boxerka a psycholožka.

? #DjFabo, assolto #MarcoCappato dopo la decisione della Consulta: non fu aiuto al suicidio https://t.co/wdN54aEWAp

— la Repubblica (@repubblica) December 23, 2019

Fabiano Antoniani, známý jako DJ Fabo, který po autonehodě v roce 2014 zůstal ochrnutý na všechny končetiny a také oslepl, žádal o možnost ukončit vlastní život i v otevřeném dopise italskému prezidentovi Sergiovi Mattarellovi. Poté jej Cappato odvezl do Švýcarska na speciální kliniku, kde muž v únoru 2017 podstoupil asistovanou sebevraždu.

Capatto se posléze sám přihlásil úřadům a uvedl, že kromě pomoci příteli chtěl také zahájit debatu o legalizaci asistované sebevraždy v Itálii. V této silně katolické zemi zákon eutanazii ani asistovanou sebevraždu neumožňuje a trestá podněcování k sebevraždě či pomoc se sebevraždou až dvanáctiletým vězením.

Soud v Miláně kvůli Cappatovu případu požádal ústavní soud o vyjasnění platného práva. Letos v září ústavní soud rozhodl, že asistovaná sebevražda by se měla povolit při splnění určitých podmínek. Kromě souhlasu trpící osoby je jednou z nich podle soudu "fyzické i psychické utrpení, které pacient považuje za nesnesitelné".

Možnost úmyslně usmrtit na jeho žádost pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení, takzvaná eutanazie, je ve většině zemí nezákonná. Uznává ji jen velmi málo států, například Belgie, Kolumbie, Lucembursko, Kanada či Nizozemsko, které ji legalizovalo jako první země na světě v roce 2002. V některých dalších státech je legální asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z možností legální není.

Související

Více souvisejících

Fabiano Antoniani (DJ Fabo) Itálie eutanazie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy