Jaké budou postoje lídrů EU při vyjednávání o podobě budoucího vztahu s Británií?

Komentář - Tím, že se Spojené království 31. ledna 2020 oficiálně vyvázalo z institucionálních struktur Evropské unie, ještě neznamená, že brexitu nadobro odzvonilo. Právě naopak. Unijní sedmadvacítku na straně jedné a britské vyjednavače na straně druhé čeká krušných jedenáct měsíců nekompromisních negociací. Jaká stanoviska hájí vedoucí země EU, Německo a Francie?

Německo

Může se zdát, že Spolková republika Německo, která je spolu s Francií považována za hlavního unijního lídra, nemá pro nadcházející vyjednávání o budoucí podobě vztahů mezi EU a Spojeným královstvím stanoveny konkrétní priority. Politické spektrum v Německu je v této věci totiž stále poněkud rozdělené. Německá vláda se nicméně připravuje na tvrdá a nekompromisní vyjednávání s kabinetem Borise Johnsona. Ten totiž odmítá prodloužení tzv. přechodného období. Komplexních dohod tak má být podle něj dosaženo do konce tohoto roku. Podle německé spolkové vlády jsou však slova i dosavadní kroky britského premiéra pouze „taktickými manévry,“ kterými se snaží na své unijní protějšky před zahájením jednání vyvinout nátlak.

Německo, které se navíc v polovině roku od Chorvatska ujme unijního předsednictví, tak bude mít průběh vyjednávání pod svoji „kontrolou.“ Dá se proto očekávat, že se německá vláda zasadí o to, aby v rámci vyjednávání ani v rámci budoucího smlouvy mezi dvěma stranami nedošlo k podkopání unijních norem pro ochranu životního prostředí, osobních údajů nebo norem z oblasti sociální politiky. Zde však může nastat problém především v otázce toho, jak „tvrdě“ by případně Německo s Británií chtělo při vyjednáváních zacházet. Stále je to totiž Spojené království, které unii opouští, a tak by nemělo diktovat podmínky pro budoucí dvojstranný vztah.

Německo také nechce z vyjednávání o post-brexitovém vztahu udělat jakýsi vzor pro ostatní země. Ze smlouvy o budoucích vztazích tak musí být zřetelné, že právě členství v Evropské unii je pro její jednotlivé státy výhodné.

Francie

Francouzský politik a hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier považuje celý proces odchodu Spojeného království z unie za ztrátový pro obě strany a to navíc v době, kdy je potřeba, aby byla Evropa silnější a jednotnější než kdy dřív. Zároveň však často poukazuje na to, že EU nebude Británii tolerovat „dumping“ v tak citlivých oblastech, jakými jsou například již zmíněná ochrana životního prostředí nebo finanční záležitosti. „Přístup britských výrobků na jednotný unijní trh bude úměrný britským závazkům,“ dodal Barnier.

Francie si přeje se Spojeným královstvím i po brexitu udržovat co nejužší vztah, zároveň však považuje za důležité odcházejícím Britům ukázat, obdobně jako její němečtí partneři, že je to právě členství v EU, které je pro evropské země více profitující.

V případě úspěšného brexitu, tedy úspěšného pro britskou stranu, se však Paříž obává toho, že by dané situace mohli využít nacionalisté a euroskeptici pod vedením Marine Le Penové. Takovýto scénář by navíc ohrozil Macronovu reputaci před prezidentskými volbami 2022.

Doposud se však neví, co od britské strany očekávat. Od premiéra Johnsona doposud přicházela spíše vágní vyjádření, Paříž i Berlín tak stále čekají na konkrétnější nitky, kterých by se chytli a následně i oni začali své strategie pro nadcházející vyjednávání formulovat. Předtím než dojde k formulaci konkrétních kroků, předloží jednotlivé politické skupiny Evropského parlamentu v tomto týdny své představy o průběhu vyjednávání se Spojeným královstvím i o podobě EU-27.

Související

Více souvisejících

Německo EU (Evropská unie) evropský parlament Francie Brexit Boris Johnson Marine Le Pen Michel Barnier Emmanuel Macron Angela Merkelová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy