Jméno Juan Carlos I. už mizí z ulic některých španělských měst

V některých španělských městech podepisují petice za změnu názvů ulic nesoucích jméno Juana Carlose I., který vládl Španělsku čtyři dekády do roku 2014, kdy se vzdal trůn ve prospěch svého syna.

Po přejmenování ulic volají zejména levicové a nacionalistické strany, mnozí naopak tvrdí, že je třeba ctít presumpci neviny a že podezření stran korupce a tajných kont v cizině jsou v případě Juana Carlose I. pouhé spekulace. 

Juan Carlos I. (82), který má nyní titul emeritní král v pondělí oznámil, že se stěhuje do ciziny, aby nekomplikoval vládnutí svého syna Felipeho VI. veřejným ohlasem na "některé minulé události ze svého soukromého života". Někteří to ale označili za útěk před justicí, ač Juan Carlos I. zatím trestně stíhán není a slíbil, že justici bude k dispozici. Královský palác neoznámil, kde se emeritní král nyní nachází. Podle deníku ABC odletěl do Spojených arabských emirátů a server deníku NIUS v sobotu zveřejnil fotku, na níž král vystupuje z letadla v Abú Zabí.

Například ve městě Pinto u Madridu už podle deníku ABC odstranili bustu Juana Carlose I. z místního parku, který nese i jeho jméno. Nový název parku mají vybrat místní v září v referendu. V baskické metropoli Vitoria už název ulice pojmenované po králi změnili, nově se jmenuje ulice 8. března, podle svátku žen, uvedl deník La Vanguadia.

Změnu názvu ulice pojmenované po bývalé hlavě Španělska požadují v petici také někteří obyvatelé severošpanělského města Gijón. "Ulice se nemůže jmenovat po zloději, který utekl ze Španělska," zdůvodnil iniciativu její organizátor Nacho Morán. "Vláda ho neměla nechat odjet, měli mu sebrat pas, dokud soud nerozhodne o jeho činech," dodal Morán, jehož petice má zatím necelou tisícovku podpisů.

Přes 4000 podpisů má petice občanů v jihošpanělském městě Cádiz, jehož radikálně levicový starosta José María González oznámil, že předloží radě pro změnu názvů návrh na přejmenování ulice Avenida Juana Carlose I. na Avenida de la Sanidad Pública (třída Veřejného zdraví) na počest zdravotníků, kteří bojují s epidemií koronaviru.

Mnozí Španělé ale stále považují Juana Carlose I. za jednu z největších postav španělské historie, která výrazně přispěla k přechodu země k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka. Juan Carlos mimo jiné v roce 1981 zastavil pokus o vojenský převrat, když pravicoví pučisté vnikli do parlamentu a drželi několik hodin jako rukojmí poslance a ministry.

K přejmenovávání ulic se nechystají v Madridu, kde vládne pravicová koalice, podle níž toto téma, navíc v době pandemie covidu-19, není prioritou. "Někteří se věnují tomu jedinému, co umí, a to je měnit názvy a chodit s transparenty," uvedla místostarostka Madridu Begoňa Villacísová. Také levicový starosta Valladolidu Óscar Puente prohlásil, že radnice má "stovku jiných starostí".

Kritika monarchie je obzvlášť hlasitá v Katalánsku, kde například starostka jeho metropole Barcelony Ada Colauová nechala odstranit busty Juana Carlose z radnice už v roce 2015 poté, co přestal být hlavou státu.

Ve Španělsku nese nyní jméno Juana Carlose I. nejméně 637 ulic či náměstí, napsal v sobotu deník La Vanguardia. Místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvová tento týden uvedla, že do změn místních názvů nebude mluvit, protože je to záležitost místních samospráv.

Související

Více souvisejících

Král Juan Carlos I. (Španělsko) Španělsko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy