Karel Gott má status jako Alžběta II. Česko se loučí s legendou šlágrů, píšou v zahraničí

S národním symbolem, garantem stálosti i nejoblíbenější českou popovou hvězdou se dnes podle německých médií v Praze loučí fanoušci zpěváka Karla Gotta. Podrobně o pietní akci v Žofínském paláci informují také slovenská média a rakouská agentura APA píše o rozloučení s "legendou šlágrů".

"Země nepřišla jen o desítky let nejoblíbenější hvězdu, ale i o národní symbol, garanta stálosti," poznamenala k dnešní pietní akci německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice MDR. Gottův status v české společnosti se podle ní dá srovnat se statusem královny Alžběty II. v Británii. MDR podrobně informuje i o mimořádných opatřeních v dopravě či nasazení policistů a záchranářů.

Není tajemstvím, že Karla Gotta milovali i němečtí fanoušci. Je symbolické, že rozloučení s ním sleduje řada českých i německých médií z našeho „německého“ balkonu. #KarelGott #Gott pic.twitter.com/06OSRERBIb

— Goethe-Institut Prag (@GI_Tschechien) October 11, 2019

O posledním rozloučení s českých zpěvákem, který zemřel 1. října ve věku 80 let, informovala také německá tisková agentura DPA. Její zprávu, která hovoří o mnohakilometrové frontě zpěvákových fanoušků, převzala dnes řada německých serverů včetně webu list Die Welt. Zpravodajský server tagesschau.de upozornil, že z kapacitních důvodů se ke Gottově rakvi do paláce dostane jen několik desítek tisíc lidí.

"Miliony lidí znaly a zpívaly jeho Včelku Máju - na Karla Gotta, 'zlatý hlas z Prahy', se nezapomene," napsal bulvární list Bild, který přinesl z pražského Slovanského ostrova a okolí obrazovou reportáž. "Řada slz byla prolita a stovky fanoušků už položily květiny a věnce k jeho rakvi," zní popisek jedné z fotografií z Žofínského paláce. Bild upozornil, že Prahu dnes čeká "mamutí úkol", neboť kromě rozloučení s Gottem se koná také festival světla Signal a do české metropole přijely i tisícovky fanoušků na fotbalový zápas Česka s Anglií o postup na mistrovství Evropy.

S "legendou šlágrů" se přišly do Žofínského paláce v Praze rozloučit tisíce fanoušků, informovala rakouské čtenáře agentura APA. "V hlavním sále paláce zněly pomalejší písně Karla Gotta v češtině, ale i v němčině - konec konců byl zpěvák velmi populární i v německy mluvících zemích," uvedla rakouská agentura.

O veřejném rozloučení s Gottem dnes podrobně informují i média na Slovensku. Portály celostátních deníků a televizí průběžně aktualizují informace o pietní akci, o jejímž průběhu ve svém vysílání informovala i hlavní rozhlasová stanice veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Například soukromé televize Markíza i Joj na svých zpravodajských webech přinesly videopřenos z veřejného rozloučení s Gottem. Kromě toho média zveřejnila také fotografie fronty lidí u Žofína, kde byla vystavena rakev s ostatky zpěváka.

Polská agentura PAP dnes informovala, že lidé, kteří se se zesnulým zpěvákem chtějí rozloučit, musejí stát v dlouhé frontě. Popisuje, jak bude dnešní poslední rozloučení s Gottem i sobotní zádušní mše v katedrále sv. Víta vypadat. Gott se podle PAP stal symbolem české písničky a celosvětově známou osobností.

Agentura AP v článku o rozloučení s Gottem uvedla, že byl "vzácným příkladem" zpěváka z východní Evropy, jehož hudba byla populární i v některých západoevropských zemích, obzvlášť v někdejším Západním Německu.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Německo Praha Česká republika Die Welt

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 8 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 9 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 9 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 9 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy