"Kočkopsa by lidé nevolili." Slovenská opozice se na velké koalici nedohodla

Slovenské opoziční strany se nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Robert Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Podle průzkumů veřejného mínění se nejméně tři opoziční strany pohybují jen těsně nad pětiprocentním prahem, jehož překonání je podmínkou vstupu do parlamentu. Případná koalice se silnějšími stranami by mohla posílit jejich vyhlídky, ale spojenectví liberálů a konzervativních uskupení by na druhé straně mohlo být křehké.

Vůdci nové strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky, dvojčlenné koalice Progresivní Slovensko (PS)/Spolu a dosud nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) se nedohodli a do voleb v příštím roce jdou samostatně, konstatoval server Pravda.sk.

Kiska a vůdce SaS Richard Sulík na tiskové konferenci hledali viníka, který může za ztroskotání rozhovorů. Příčinou je prý křesťanská demokracie (KDH). Kiska podle svých slov trval na tom, aby součástí opoziční koalice bylo i KDH a uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), což by opozici dalo šanci nejen volby vyhrát, ale i získat většinu v parlamentu a sestavit vládu. Avšak vůdce KDH Alojz Hlina už minulou sobotu ohlásil, že jeho strana se o voliče bude ucházet samostatně. A vůdce hnutí OLaNO Igor Matovič označil širokou koalici za "hloupý nápad", prý "spousta lidí by nevolila takového kočkopsa".

Nový jednokomorový parlament budou slovenští voliči volit 29. února. Čas na podání kandidátek mají strany a hnutí do konce listopadu.

Opozice již vyloučila případnou spolupráci se Směrem a jeho koaličními partnery. Vůbec všechny strany, včetně Směru, zároveň vyloučily koalici s krajně pravicovým uskupením Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. To by po volbách mohlo vést k patové situaci, kdy předpokládaný vítěz Směr zůstane bez partnerů k vytvoření vlády, míní Reuters.

Související

Více souvisejících

Slovensko Andrej Kiska Robert Fico Smer SD Za lidi (Kiskova strana) Richard Sulík volby na Slovensku

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 9 hodinami

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy