Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců včetně Kotleby

Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi Národní rady do příštího týdne. Kvůli infikovaným poslancům a jejich kolegům, kteří nastoupili do karantény, by se jednání parlamentu patrně nemohl zúčastnit potřebný počet zákonodárců. Přerušení schůze do 3. listopadu dnes oznámil místopředseda sněmovny Gábor Grendel.

Řada slovenských poslanců podstoupila testy už v pátek. Učinili tak poté, co šéf opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba oznámil, že se nakazil koronavirem.

Infikování byli také další poslanci LSNS, jejíž představitelé vystupovali proti nošení roušek. Podle slovenských médií testy potvrdily koronavirus také u několika zákonodárců za nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, koaliční hnutí Jsme rodina i nejsilnější opoziční stranu Směr-sociální demokracie.

Předseda parlamentu a šéf hnutí Jsme rodina Boris Kollár byl v sobotu po dopravní nehodě hospitalizován a dnes podstoupil operaci, která podle jeho mluvčí dopadla úspěšně. Kollár při kolizi, kdy do jeho služebního vozu narazilo jiné auto, utrpěl zlomeninu krčního obratle.

Při nehodě se zranil i člen Kollárovy ochranky a někdejší finalistka soutěže krásy Miroslava Fabušová, která se vezla v limuzíně s předsedou parlamentu. Někteří slovenští politici již oznámili, že od Kollára po jeho uzdravení čekají vysvětlení, zda jízda se spolujezdkyní byla v době faktického zákazu vycházení nevyhnutelná. Fabušová podle médií uvedla, že Kollár ji vezl do lékárny.

Na stávající schůzi by poslanci ještě měli projednat zhruba čtyři desítky návrhů zákonů. Čeká je rozhodnutí například o tom, zda si země bude připomínat výročí vzniku Československa státním svátkem.

Související

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Více souvisejících

Slovensko Marián Kotleba Lidová strana Naše Slovensko Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Boris Kollár (Sme rodina) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy