Korupční aféra vládní CDU/CSU může ovlivnit výsledek voleb v SRN

Rozrůstající se korupční aféra s nákupy roušek a respirátorů, do které jsou zapleteni poslanci a činitelé konzervativní unie CDU/CSU německé kancléřky Angely Merkelové a která se přiblížila i k ministrovi zdravotnictví Jensi Spahnovi, ohrožuje volební preference strany před zářijovými parlamentními volbami.

Získat zpět důvěru voličů má pomoci etický kodex zákonodárců, který Křesťanskodemokratická unie (CDU) navrhuje a který již ohlásil bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CDU) Markus Söder.

Kauza je pro CDU/CSU další ranou, se kterou se musí vyrovnat. Unie totiž ještě nemá lídra, který ji povede do voleb jako kancléřský kandidát. Merkelovou, která po čtyřnásobném kancléřském mandátu odchází z politiky, by rád nahradil šéf CDU Armin Laschet, jehož strana i kvůli aféře skončila v nedávných zemských volbách v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci druhá s historicky nejhoršími výsledky. Jeho soupeřem může být Söder, který zájem oficiálně nepotvrdil, podle analytiků ale bedlivě sleduje Laschetovy chyby. A politický výhled unie nemá dobrý.

Ještě v lednu dosahovala CDU/CSU v průzkumu nedělníku Bild am Sonntag jasného vítězství v podobě 36procentní podpory voličů, která ale nyní činí už jen 27 procent. To sice stále znamená post nejsilnější německé politické strany, ale zároveň se snížil na pět procentních bodů náskok unie před druhými Zelenými. Tato ekologická strana může podle politologů vážně pomýšlet na kancléřský úřad.

Torsten Schneider-Haase z agentury Kantar se domnívá, že CDU/CSU ještě dna nedosáhla, proto se musí připravit ještě na větší propad.

Ještě loni během první vlny pandemie nemoci covid-19 byla CDU/CSU na vrcholu popularity. Již v létě se ale začaly objevovat první náznaky, že na nákupech tehdy nedostatkových roušek a respirátorů vydělali někteří politici zajímavé sumy. Ministerstvo zdravotnictví tehdy tyto spekulace odmítlo.

Změna nastala na přelomu roku, kdy se do médií dostala informace o předražených dodávkách respirátorů od švýcarské společnosti Emix pro ministerstva zdravotnictví v Severním Porýní-Vestfálsku a Bavorsku a také pro spolkové ministerstvo zdravotnictví. Hospodářský magazín Capital k tomu uvedl, že u ministra zdravotnictví Spahna kvůli obchodu lobbovala dcera někdejšího dlouholetého generálního tajemníka CSU Gerolda Tandlera, rodáka z Liberce.

Poté na veřejnost unikly informace, že na řádově stovky tisíc eur si přišli i poslanci Georg Nüsslein, Nikolas Löbel a Mark Hauptmann. Nüßlein mezitím odešel z CSU, poslanecký mandát si ale ponechal, naopak Hauptmann z CDU, který je podezřelý ještě z lobbování ve prospěch Ázerbájdžánu, a jeho stranický kolega Löbel již poslanecké lavice opustili.

Nejnověji se podezření soustředilo na poslance bavorského zemského sněmu Alfreda Sautera, který v 80. letech zasedal ve Spolkovém sněmu a na konci 90. let působil jako bavorský ministr spravedlnosti. Sauter již dal všechny své stranické funkce k dispozici, pozastavil členství v CSU a opustil stranickou frakci.

Ušetřen nezůstává ani Spahn. Magazín Der Spiegel na svém webu o víkendu napsal, že 570.000 respirátorů prodala spolkovému ministerstvu zdravotnictví mediální společnost Burda. Sporné na tomto kontraktu je to, že Spahnův manžel Daniel Funke jako lobbista vede berlínské zastoupení Burdy. Ministerstvo ale trvá na tom, že obchod se uskutečnil na základě standardního postupu za běžné tržní ceny.

CDU i CSU si pod tlakem aféry očividně uvědomují poškození důvěry voličů, obzvláště s blížícími se parlamentními volbami. Nejrázněji zareagoval Söder, který chce zpřísnit pravidla pro stranické poslance. Chce, aby zákonodárci z řad CSU nesměli tajit své vedlejší příjmy, nesměli za úplatu nikoho podporovat a museli podepisovat kodex etického chování. Podobné opatření požaduje i část CDU.

Související

Více souvisejících

Konzervativní unie CDU/CSU Korupce Německo Volby v Německu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy