Lidé na Kypru demonstrovali proti korupci a omezením, policie zasáhla

Policie dnes na Kypru rozháněla účastníky protestů proti korupci a protikoronavirovým omezením vodním dělem a slzným plynem. S odkazem na svědky z místa o tom informovala agentura Reuters. Demonstrace u středověkých hradeb v hlavním městě Nikósii se zúčastnilo několik set lidí. Nejméně jeden člověk, který tvrdí, že ho policie zasáhla do hlavy, byl převezen do nemocnice.

Použití násilných prostředků vůči protestujícím není na Kypru obvyklé. Úřady dnešní shromáždění nepovolily a jako důvod uvedly protikoronavirová omezení. Za stávajících opatření mohou obyvatelé Kypru opustit dvakrát za den bydliště, aby si vyřídili nutné záležitosti.

Kyperskou společností zmítá kauza údajné korupce týkající se programu udělování pasů výměnou za investici v objemu alespoň dvou milionů eur (asi 51,5 milionu Kč) do místní nemovitosti. Kyperská vláda začala tuto možnost nabízet v roce 2013 v souvislosti s finanční krizí. Zájemce o pas kromě toho musel splnit několik dalších podmínek, včetně daru 100.000 eur (2,6 milionu Kč) vládnímu rozvojovému fondu, a mít čistý trestní rejstřík.

Kyperská vláda program náhle ukončila v listopadu loňského roku, když se jeden novinář vydával za zástupce fiktivního čínského investora odsouzeného za praní špinavých peněz a skrytou kamerou natočil předsedu parlamentu, který i přesto dal najevo, že zařízení pasu nebude problém.

Přestože program byl již ukončen, stále budí rozruch a opoziční politici, novináři nebo lidé na sociálních sítích poukazují na zakořeněnou korupci.

"Rozdělení a korupce jdou ruku v ruce," hlásal dnes transparent jednoho z protestujících v odkazu na přetrvávající rozdělení Kypru. Na dalším transparentu byl obrázek kyperského pasu a heslo 'Tohle je kapitalismus. Hloupé!'.

Související

Vítek, Radovan

Soud na Kypru zmrazil Vítkovi majetek za 13 miliard, tvrdí německý server

Podle německého ekonomického deníku Handelsblatt nařídil kyperský soud bankám zmrazit majetek českého miliardáře Radovana Vítka v hodnotě 13 miliard Kč. Věc má údajně souvislost s Vítkovou investiční a realitní společností Czech Property Investments (CPI) a jeho spory s někdejšími partnery.

Více souvisejících

Kypr Demonstrace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy