Macron: Itálie a Francie musí vést dialog a chtít společně uspět

Itálie a Francie musí vést dialog a chtít společně uspět. Po setkání s novou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vůli spolupracovat s Francií na velkých výzvách současné doby potvrdila i šéfka italské vlády.

V novém italském kabinetu sedí politici, kteří podporují Macronovu soupeřku v druhém kole prezidentských voleb Marine Le Penovou. V Římě také vyvolalo nevoli prohlášení francouzské ministryně Laurence Booneové, že Paříž dohlédne na respektování práv v Itálii po nástupu nové vlády.

Meloniová a Macron se setkali dnes večer v jednom římském hotelu. Macron byl vůbec prvním zahraničním politikem, se kterým Meloniová ve funkci předsedkyně vlády jednala.

"Uspět společně, s dialogem a ambicí, to je povinností vůči naší mládeži a našemu lidu," napsal po setkání Macron. Podle něj je zapotřebí pokračovat v započaté práci.

Spolupracovat s Paříží na velkých výzvách současné doby chce také Meloniová. Podle prohlášení italské vlády během hodinové neformální schůzky oba politici probrali hlavní domácí i zahraniční otázky, například ceny energií, podporu Ukrajině, vývoj hospodářství či migraci.

K užší spolupráci se Itálie a Francie zavázali v nové bilaterální dohodě, která byla podepsána v Římě loni v listopadu. Při hlasování v parlamentu byla Meloniové strana Bratři Itálie jedna z mála, která ratifikaci nepodpořila. Podle argumentů, které tehdy použili představitelé postfašistické strany, smlouva stvrzovala "poddanský vztah vůči Francii".

Vlády v Paříži a Římě mají jinou politickou orientaci. Součástí italské vládní koalice je Liga Mattea Salviniho, která podporuje Le Penovou. V Římě pak vzbudila velkou nevoli prohlášení francouzské ministryně pro evropské záležitosti Booneové, podle které Paříž dohlédne na dodržování práv v Itálii.

Macron se dnes v Římě zúčastnil konference o míru, kterou organizovala katolická komunita Sant´Egidio. Podle něj je mír v konfliktu na Ukrajině možný. Jednat se o něm ale bude, až to budou chtít Ukrajinci, a za podmínek, které si Ukrajina stanoví, uvedl. Mír se podle něj nesmí stát zajatcem ruské moci. "Mluvit o míru a vyzývat k míru může vypadat nesnesitelně pro ty, kteří bojují za svou svobodu," dodal Macron, kterého v pondělí čeká setkání s papežem Františkem.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Giorgia Meloniová

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy