Macron nařídil vyšetřování špionážní kauzy Pegasus

Francouzský prezident Emmanuel Macron nařídil vyšetřování kauzy kolem špionážního softwarového programu Pegasus izraelské společnosti NSO Group. Řekl to dnes televizní stanici TF1 premiér Jean Castex, podle něhož je příliš brzy na to, aby záležitost komentoval nebo aby oznámil nová bezpečnostní opatření, aniž by věděl, "co se přesně odehrálo".

Deník Le Monde v úterý napsal, že marocké tajné služby vybraly v roce 2019 ke sledování telefonní čísla Macrona a 15 členů tehdejší francouzské vlády včetně premiéra Édouarda Phillippa.

Telefonní číslo, které se objevilo na seznamu potenciálně sledovaných programem Pegasus, prezident používá nejméně od roku 2017 do současnosti, napsal list.

Kancelář francouzského prezidenta uvedla, že pokud by se odhalení ukázala být pravdivá, šlo by o velmi závažnou věc, napsala agentura Reuters.

Marocká vláda popřela obvinění, že její tajné služby využily program Pegasus ke sledování francouzského prezidenta a dalších významných politiků, informovala agentura AP. Rabat zároveň obvinil mezinárodní skupinu médií ze šíření falešných zpráv a pohrozil blíže nespecifikovanými právními kroky.

"Marocké království důrazně odsuzuje přetrvávající, falešnou, masivní a škodlivou mediální kampaň," uvádí se ve vládním prohlášení. "Odmítáme falešná a neopodstatněná obvinění a vyzýváme jejich šiřitele, aby poskytli jakékoli hmatatelné důkazy na podporu svých nereálných příběhů," dodal kabinet.

Pařížská prokuratura již v úterý oznámila, že začala vyšetřovat podezření z různých trestných činů včetně narušení soukromí, nelegálního použití osobních údajů a nelegálního prodeje programu typu spyware. Castex dnes uvedl, že kauzou se zabývá několik samostatných vyšetřování.

Skupina 17 médií o víkendu informovala o výsledcích své investigativní práce, podle nichž vlády několika zemí zneužily software Pegasus ke špehování novinářů a dalších osob. Novináři se ve spolupráci s neziskovými organizacemi Forbidden Stories a Amnesty International dostali k souboru 50.000 telefonních čísel, které zákazníci NSO Group údajně uvedli jako možné cíle sledování. Kromě Macrona se na seznamu objevilo celkem 14 hlav států nebo šéfů vlád, řada právníků, obhájců lidských práv a novinářů.

Společnost NSO obvinění popřela. „Čísla v seznamu nijak nesouvisejí se skupinou NSO," uvedla v tiskovém prohlášení. "Jakékoli tvrzení, že jméno na seznamu musí nutně souviset s cílem nebo potenciálním cílem programu Pegasus, je chybné a nepravdivé," dodala firma.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron špionáž

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy