Macron trvá na důchodové reformě, návrh prošel dolní komorou bez hlasování

Francouzská vláda nakonec bez hlasování prosadila v dolní komoře parlamentu návrh zákona o důchodové reformě, když v noci na dnešek ustála snahu opozice vyslovit jí nedůvěru. Tento postup vychází ze 49. článku francouzské ústavy, díky němuž mohou vlády prosadit své plány bez výslovného souhlasu poslanců.

Kontroverzní plán univerzálního penzijního systému tedy postupuje legislativním procesem i přes bouřlivé protesty opozice a pokračující manifestace jeho odpůrců.

Použití článku 49.3 oznámila francouzská vláda o víkendu poté, co se v Národním shromáždění návrh o reformě projednával už dva týdny a více než 100 hodin čistého času. Stále přitom zůstávaly na stole zhruba tři čtvrtiny ze závratných 41.000 pozměňovacích návrhů předložených opozicí. Podle agentury AFP by při tempu z uplynulých dní zbytek prvního čtení zákona zabral dalších asi 600 jednacích hodin.

Zmíněný článek ústavy umožňuje vládám ukončit projednávání návrhu zákona a posunout jej do Senátu za podmínky, že poslanci vzápětí nevysloví kabinetu nedůvěru hlasy absolutní většiny. Podle deníku Le Figaro se politici k aplikaci tohoto mechanismu od vzniku Páté Francouzské republiky v roce 1958 uchýlili skoro 90krát.

"Použití 49.3 v žádném případě neznamená konec parlamentních diskusí. Debata bude pokračovat v Senátu, následně znovu v Národním shromáždění," vzkázal poslancům francouzský premiér Édouard Philippe. V horní komoře parlamentu by se měla důchodová reforma projednávat příští měsíc a vláda doufá, že zákonodárci jí definitivně dají zelenou v létě.

Diskuse v parlamentu byly od počátku poměrně bouřlivé a kritika opozice po ohlášení krajního vládního řešení jen zesílila, na výsledku to však nic nezměnilo. Opoziční strany předložily dva návrhy na vyslovení nedůvěry, které ale neměly prakticky žádnou šanci na úspěch, protože většinu v dolní komoře parlamentu tvoří zástupci vládní strany Republika v pohybu (REM). V noci na dnešek skončila podle očekávání obě hlasování o nedůvěře porážkou opozice a první čtení návrhu o důchodové reformě je tedy bráno za uzavřené.

Plánovaná transformace spočívá zejména v přechodu na univerzální, bodový systém důchodů, který by nahradil 42 existujících režimů s jejich výhodami pro železničáře, úředníky a další pracovníky státní sféry. Premiér Philippe i prezident Emmanuel Macron projekt označují za krok ke spravedlivějšímu nastavení, mnozí Francouzi se ovšem obávají poklesu penzí či posunutí věkové hranice pro přiznání plného důchodu.

Kvůli svému plánu čelil kabinet v prosinci a v lednu vlně protestů a rekordně dlouhé stávce v hromadné dopravě, přičemž výzvy k protestům stále neutichly. V posledních týdnech ale zdaleka nemají takovou odezvu jako předtím. V Paříži i jinde pochodovali odpůrci reformy i v úterý, podle agentury AFP ale byly manifestace "převážně řídce zalidněné".

Související

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 
Důchody, ilustrační fotografie. Komentář

Důchody se v letech 2023 a 2024 po letech nicnedělání mění. Co na to Češi?

Je zajímavé, že se v online prostředí českého jazyka za loňský rok, alespoň podle toho, co eviduje Google Trends, mezi nejčastějšími otázkami neobjevila žádná, která by řešila výši nebo změnu důchodů. Tak si tak říkám, že je asi většina lidí na stáří řádně připravena. Dokládá to třeba to, že už se i více lidí v internetovém vyhledavači doptávalo na to, co to je Only Fans. Inu, zřejmě nahota nejrůznějších celebrit láká více než nějaké změny v důchodech. Ale vážně, určitě mi dáte za pravdu, že v roce 2023 byly důchody hned po inflaci, energiích či válkách mezi nejfrekventovanějšími výrazy a náměty, o kterých se mluví. 

Více souvisejících

důchodová reforma Francie Emmanuel Macron Édouard Philippe

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy