Mallorca postupně omezení cestovní ruch, ostrov se rozdělí na zóny

Vedení španělského ostrova Mallorca schválilo plán regulace cestovního ruchu, který stanoví limit kapacity ubytování v této turisty oblíbené lokalitě. Dosaženo ho má být během několika let a ubytovací kapacita se tak má snížit asi o 120.000 lůžek. Informoval o tom dnes deník La Vangurdia, podle něhož jde o první podobnou iniciativu ve Španělsku.

Plán navrhlo vedení Mallorky už před několika lety s cílem chránit přírodu tohoto středomořského ostrova i život obyvatel před masovou turistikou. Schválení ale přichází v době, kdy se i tento baleárský ostrov potýká s poklesem příjmů z cestovního ruchu, který způsobila pandemie covidu-19.

Regulaci cestovního ruchu schválilo vedení tohoto středomořského ostrova jen těsně, rozdílem jednoho hlasu. Kritizovala ho opozice s tím, že ještě dál sníží příjmy z cestovního ruchu důležité pro rozpočet radnice, ale také někteří ekologové, jimž se nezdá dost ambiciózní. Plán totiž předpokládá postupné dosažení stanoveného limitu během čtyř let poté, co plán definitivně vstoupí v platnost.

Plán předpokládá omezení ubytovacích lůžek na maximálně 430.000, což bude podle deníku La Vanguardia znamenat v delším horizontu snížení kapacity o 120.000. Plán také rozděluje tento ostrov s rozlohou asi 3640 km2 a asi 900.000 obyvateli na zóny. V těch, které budou označeny za "turisticky nasycené", už nebude možné zřizovat nové ubytování v soukromém pronájmu. Plán předpokládá i zákaz rozšiřování golfových hřišť na ostrově.

Mallorca je největší z Baleárských ostrovů, které loni navštívilo 16 milionů turistů. Kvůli pandemii covidu-19 byly Baleáry, autonomní region Španělska s asi 1,2 milionu obyvatel, uzavřené turistům od poloviny března do začátku tohoto měsíce. Výjimkou byl dohodnutý počet německých turistů, kteří směli dorazit už od poloviny června v rámci pilotního projektu.

K dnešnímu dni je na Baleárách 18 nakažených koronavirem, uvedl deník El Mundo. Mezi infikovanými jsou španělští turisté, kteří tam přijeli na dovolenou. Kvůli obavám ze šíření nákazy chystají Baleáry od pondělka povinnost nošení roušek, stejně jako ji od čtvrtka zavedlo Katalánsko.

Související

Více souvisejících

Mallorka cestovní ruch Turisté Španělsko cestování Baleáry Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy