Malta využívá soukromé lodě, aby odrazila nájezdy migrantů. Už 12 jich zemřelo

Migranti se do Evropy snaží přes Středozemní moře dostat i v době pandemie koronaviru. Zahraniční média se zabývají především situací na Maltě, která přistoupila k zajímavé strategii. Neobešlo se to však bez obětí na životech.

Minulý měsíc investigativní novináři odhalili nekalé praktiky Malty, která uzavřela pakt s majiteli nejméně tří rybářských lodí, aby migranty za žádných okolností nepouštěli do země a převáželi je zpět do Libye. Poslední střet s rybářskou lodí stál život 12 lidí. A právě výpověď ženy, která tento střet přežila, potvrzuje, že soukromá plavidla jednají na příkaz maltských ozbrojených sil, informuje deník Guardian.

Žena uvedla, že loď plná migrantů, která vyplula 9. dubna z Libye a pokoušela se dostat do Evropy, byla málem převržena rybářskou lodí, což tři muže stálo život. Po dalších pěti dnech kolem proletělo letadlo, ale také bez odezvy. „Mysleli jsme, že letadlo zavolá záchranáře, ale nikdo nepřijel“ uvedla žena pro Guardian, který dodal, že její totožnost nemůže být odhalena kvůli bezpečnosti.

Čtyři další lidé pak zemřeli na dehydrataci a na nedostatek potravy. Až 14. dubna se žena domnívala, že konečně přijela loď s pomocí, ale rybářská loď s maltskou vlajkou chtěla migranty převézt zpět do Libye. Podle slov ženy posádka jen oznámila, že jsou to Egypťané, kteří pracují pro Maltu. „Dívali se na nás, jako kdybychom nebyli lidské bytosti,“ řekla žena a dodala: „Jakmile jsme byli na palubě lodi, zamkli nás se čtyřmi lahvemi vody.“ Při plavbě zpět do Libye zemřeli další lidé. Po 48 hodinách loď dorazila do záchytného střediska Tariq al-Sikka, které je financováno EU a je nechvalně známo týráním a mučením.

Právnička v oblasti lidských práv Giulia Tranchinová vyjádřila své rozhořčení nad chováním maltských orgánů. „Odmítnutí zachránit tyto osoby je vážným porušením mezinárodního práva v oblasti lidských práv aipráva námořního,“ řekla právnička. Dodala, že po dubnovém mediálním zpravodajství zahájili státní zástupci na Maltě vyšetřování. Bývalý maltský úředník Neville Gafà oznámil 30. dubna, že byl vládou pověřen, aby koordinoval vracení migrantů do Libye na základě pokynů vlády.

Guardian se pokoušel kontaktovat maltskou vládu, ale bez reakce. K dispozici je pouze prohlášení z 15. dubna, které potvrzuje využívání komerčních lodí k záchraně uprchlíků. Podle maltského premiéra Roberta Abela nic nebrání státu používat „soukromá aktiva“.

Uprchlíci, včetně dvou dětí, se v současné době stále nacházejí ve vězení a nemají přístup k lékařskému ošetření a vodě. „Chtěli jsme přijet do Evropy, protože máme právo na život,“ řekla žena a dodala, že se rozhodla mluvit, protože lidé kvůli tomu umírají. „Je moje právo mluvit o tom, co jsem viděla,“ prohlásila.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU řekla, kdo zaostává v protiruských sankcích. Jde o dvě členské země

Řecko a Malta zaostávají za dalšími členskými zeměmi Evropské unie v uplatňování protiruských sankcí. S odkazem na zdroj a dokument z Evropské komise o tom dnes informovala agentura Reuters. Obě země nahlásily Bruselu, že zmrazily majetek ruských subjektů v hodnotě několika stovek tisíc eur, což je nejméně v celé sedmadvacítce. Atény i Valletta kritiku odmítají.
Malta

Malta jako první v Evropě odhlasovala legalizaci marihuany pro osobní účely

Maltský parlament dnes odhlasoval legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely. Pokud zákon podepíše prezident George Vella, bude povoleno na Maltě pěstovat až čtyři rostliny marihuany a držet až sedm gramů sušiny bez postihu, uvedla agentura Reuters. V tom případě by byla Malta první evropskou zemí, která by toto povolila. Zakázáno ale zůstává kouřit marihuanu na veřejnosti či před dětmi.

Více souvisejících

malta migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Čekání na schválení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy