Merkelová krátce před volbami vstoupí do kampaně

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech v úřadu znovu nekandiduje, se na poslední chvíli více zapojí do volební kampaně, aby podpořila svého možného nástupce v čele vlády Armina Lascheta.

Spolu s Laschetem, který do voleb 26. září vede konzervativní unii CDU/CSU, Merkelová vystoupí mimo jiné na volebních mítincích ve svém volebním obvodě ve Stralsundu a v Cáchách, odkud Laschet pochází. Unie se méně než dva týdny před volbami potýká s nelichotivými průzkumy, s odstupem několika procentních bodů je druhá za sociální demokracií (SPD).

"Kancléřka zasáhne do voleb, to je dobrý signál," řekl Laschet o podpoře Merkelové. Kancléřka, která se dosud držela stranou, před týdnem před poslanci Spolkového sněmu vyzvala voliče, aby v parlamentních volbách podpořili vládní CDU/CSU a Lascheta. Jedině tak se podle ní dá zabránit vzniku levicové vládní koalice, která by se mohla utvořit spojením sociálních demokratů (SPD), Zelených a postkomunistické strany Levice. Postkomunistickou stranu konzervativci označují za krajně levicovou.

Laschet nyní dostane od Merkelové další podporu. V úterý 21. září s ním vystoupí ve Stralsundu na severovýchodě Německa, který je kancléřčiným volebním obvodem a který od roku 1990 zastupuje jako spolková poslankyně. V plánu je také mítink v západoněmeckých Cáchách, odkud Laschet pochází.

Příští týden v pátek pak chtějí Laschet, Merkelová a také šéf bavorské sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) předvolební tour uzavřít na společném vystoupení v Mnichově. CSU společně s Křesťanskodemokratickou unií (CDU), která v Bavorsku nepůsobí, tvoří na spolkové úrovni tradiční koalici

Deník Frankfurter Rundschau poznamenal, že vstup kancléřky do kampaně je posledním předvolebním trumfem unie, jak situaci zvrátit. CDU/CSU podle průzkumů za SPD stále zaostává. Aktuální sondáž institutu Insa za favorita označuje sociální demokraty s 26 procenty, konzervativci by získali 20,5 procenta a na třetím místě by skončili s 15 procenty Zelení. Do Spolkového sněmu by se ještě dostali liberálové (FDP) s 12,5 procenta, protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 11,5 procenta a Levice s 6,5 procenta.

Podle Lascheta není boj zdaleka prohrán. V neděli v televizní debatě se svými soky Olafem Scholzem (SPD) a Annalenou Baerbockovou (Zelení) odmítl odpovědět na otázku, zda by vstoupil jako menší koaliční partner do koaliční vlády se sociálními demokraty. "Bojuji o kancléřský úřad," řekl.

Důkazem, že nic není ještě ztraceno, jsou podle Lascheta výsledky nedělních komunálních voleb v Dolním Sasku, kde CDU i přes ztrátu 2,6 procentního bodu zůstala s 31,7 procenta hlasů nejsilnější politickou stranou. Na druhém místě s 30 procenty skončila SPD, která si oproti předchozímu hlasování pohoršila o 1,2 procentního bodu. Pro CDU to byl i přes vítězství nejhorší výsledek v dolnosaských komunálních volbách od 60. let.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy