Migrace do zemí OECD se kvůli koronaviru podstatně snížila

Migrace do členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) byla kvůli pandemii covidu-19 v první polovině letošního roku skoro o polovinu nižší než ve stejném období loni. Informovala o tom dnes agentura Kjódó s odvoláním na novou studii OECD věnující se migraci. Větší propad v migraci organizace nezaznamenala v celé své historii.

Mezi hlavní důvody patří uzavírání hranic a cestovní restrikce, ke kterým se ve snaze zastavit koronavirus uchýlily jednotlivé země. Přispělo k tomu rovněž pozastavení konzulárních služeb. "Skoro všechny země OECD omezily cizincům vstup. Výsledkem je, že vydávání nových víz a povolení (k pobytu) v zemích OECD poklesl o 46 procent v první polovině roku 2020, ve srovnání se stejným obdobím roku 2019," píše organizace v tiskové zprávě. Podotýká, že v loňském roce členské země přijaly dohromady 5,3 milionu trvalých migrantů.

OECD dále konstatuje, že migrace se na předchozí úroveň hned tak nevrátí kvůli slabší poptávce po pracovních silách, přetrvávajících cestovních omezeních nebo stále rozšířenější práci i studiu na dálku.

Organizace zároveň upozorňuje, že právě migranti jsou velmi často v první linii boje s koronavirem - v průměru každý čtvrtý lékař a každá šestá zdravotní sestra v zemích OECD jsou podle ní migranti.

"Migrace bude nadále hrát důležitou roli v ekonomickém růstu, inovacích i v reakci na rychle se měnící pracovní trhy," prohlásil generální tajemník OECD Angel Gurría a podotkl, že je nutné pokračovat v integraci. V mnoha zemích OECD tvoří zahraniční pracovníci až třetinu zaměstnanců i v dalších klíčových sektorech jako je doprava, produkce jídla, úklidové práce nebo IT služby.

Pandemie se podle OECD dotýká migrantů více než ostatních obyvatel zemí. Ze států, ve kterých jsou data k dispozici, se nezaměstnanost mezi nimi zvýšila více než u původních obyvatel. Studie provedené v řadě zemí rovněž naznačily, že riziko nákazy virem je u migrantů vyšší než u rodilých obyvatel, jelikož často pracují v první linii či žijí v chudobě.

OECD sdružuje 37 členských zemí, včetně České republiky. Ustavující sjezd měla v září 1961. Její počátky však sahají do poválečné Evropy. Její rolí je mimo jiné napomáhat hospodářskému růstu, zvyšovat zaměstnanost a životní úroveň, rozšiřovat obchod, potlačovat diskriminační praktiky.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci oecd

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy