Migranti čelí v Řecku nelidskému zacházení, konstatuje zpráva výboru proti mučení

Uprchlíci a žadatelé o azyl čelí v řeckých táborech nelidskému zacházení. Uvádí to zpráva, kterou vypracoval Evropský výbor proti mučení (CPT) při Radě Evropy. CPT kritizuje špatné hygienické podmínky v uprchlických táborech či držení dětí a dospívajících v policejních vazbách. Řecko uvedlo, že zhoršené podmínky byly dočasně způsobené vysokým počtem migrantů v táborech.

Podle zprávy není v řeckých táborech "dostatečné množství materiálu pro osobní hygienu a udržování čistoty, vhodné jídlo a přístup k venkovním aktivitám". Výbor zmiňuje situace, kdy se uprchlíci nemohli dva týdny osprchovat, či velký počet porouchaných a nefungujících toalet. Podle CPT "tyto podmínky zcela jasně představují nelidské a ponižující zacházení".

Výbor také kritizoval zacházení s dětmi a nezletilými. "CPT vyzval řecké úřady, aby přestaly držet děti či rodiče s dětmi v policejních zařízeních," stojí ve zprávě.

Výbor zaznamenal také zprávy o tom, že uprchlíci zastavení na hranici řeckou stráží či agenturou Frontex jsou vraceni do Turecka, aniž by dostali možnost podat v Řecku žádost o azyl. Řecká policie ale jakékoliv obvinění z této nezákonné praktiky odmítá.

Výbor napsal zprávu po inspekci několika zařízení pro uprchlíky na ostrově Samos a v oblasti řeky Evros, která tvoří pozemní hranici mezi Řeckem a Tureckem. Inspekce se uskutečnila v druhé polovině března, kdy oznámení o otevření hranice ze strany tureckých úřadů způsobilo nárůst počtu migrantů přicházejících do Řecka.

Podle písemné odpovědi řecké vlády byla špatná situace v táborech na ostrově Samos způsobena tamním vysokým počtem migrantů. Výbor ale uvedl, že ani taková situace nevyvazuje Řecko z povinnosti dodržovat lidská práva. Podle výboru se zdá, že řecké úřady zastávají názor, že "těžké podmínky (v táborech) mohou migranty odradit od cesty do Řecka".

V úterý řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis uvedl, že řecká vláda chystá změny, které by měly zlepšit podmínky, ve kterých žijí žadatelé o azyl. Vláda chce prosadit změnu zákona, díky které by nezletilí nemohli být držení v policejních zařízeních. Zlepšit se mají také podmínky v táborech či systém zpracování žádostí o azyl.

Země čelila největšímu náporu migrantů v letech 2015 a 2016. Mnoho žadatelů o azyl se do Řecka dostávalo přes ostrovy v Egejském moři blízko tureckého pobřeží. V prvních devíti měsících letošního roku se ale počet příchozích migrantů znatelně snížil. V zemi se přesto stále nachází přes 90.000 migrantů, z nichž 19.000 žije v dočasných táborech, vypočítává Reuters.

Související

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory Řecko Rady Evropy (PACE) EU (Evropská unie) Frontex

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy