Napětí před sjezdem AfD. Dostane se do čela strany radikál Höcke?

O tom, které ze dvou křídel získá v Alternativě pro Německo (AfD) navrch, i o tom, jestli se nejsilnější německá opoziční strana posune ještě blíže krajní pravici, bude rozhodovat její víkendový sjezd v dolnosaském Braunschweigu. Jeden ze dvou předsednických postů by totiž mohl obsadit politik národoveckého křídla AfD kolem kontroverzního šéfa strany v Durynsku Björna Höckeho.

Delegáti navíc mají hlasovat o tom, že by členství ve straně do budoucna bylo slučitelné se členstvím v krajně pravicových organizacích.

V roce 2013, kdy vznikla, byla AfD především stranou profesorů kritizujících euro, postupně ale těžiště svého zájmu přenesla na téma migrace, islámu nebo kritiky boje proti klimatickým změnám. Ruku v ruce s tím šel posun strany výrazně doprava, čehož si všímá i německá kontrarozvědka, která letos oznámila, že přezkoumá, jestli AfD začne sledovat.

Posun směrem ke krajní pravici, jak nyní AfD označuje většina západních tiskových agentur, je vidět i na změnách v čele strany. S AfD se rozkmotřilo hned několik jejích bývalých šéfů. Bernd Lucke, který uskupení pomáhal zakládat, letos hovořil o tom, že se AfD stala latentně xenofobní, nacionalistickou stranou s pravicově radikálními elementy. Frauke Petryová, která AfD opustila po parlamentních volbách v roce 2017, zase mluvila o přílišné radikalizaci strany.

Napětí vyvolané těmito změnami a posilováním národoveckého křídla je dobře patrné i před letošním stranickým sjezdem. Jeden z dvojice současných předsedů Jörg Meuthen, který bude usilovat o obhajobu svého postu, se ve středu nechal slyšet, že si nedovede představit spolupráci s Höckem, pokud by se ten stal druhým z předsedů. "Nemůžete být na velitelském můstku a jet dvěma směry. To nejde," řekl osmapadesátiletý politik v televizi ARD a potvrdil tak, jak velké rozdíly mezi oběma tábory panují.

"Naše strana je někdy anarchistickým houfem lidí," podotkl zase nedávno před zahraničními novináři v Berlíně druhý ze současných šéfů AfD Alexander Gauland. Tento osmasedmdesátiletý politik se sice už znova kandidovat nechystá, ale zároveň poznamenává, že "u naší strany člověk nikdy neví". Pokud by hrozilo, že se vedení AfD ujme někdo pro stranu "špatný", je připraven se o post předsedy ucházet znovu. S Höckem, který nechvalně proslul například výrokem kritizujícím památník holokaustu v centru Berlína, by ale na rozdíl od Meuthena problém neměl.

Že by sedmačtyřicetiletý Höcke, který má silnou podporu především ve východoněmecké AfD, kandidoval přímo, se ale neočekává. Pozice jeho křídla by tak v čele strany mohl nově zastupovat devětapadesátiletý poslanec z Berlína Gottfried Curio, který už kandidaturu ohlásil. Ve hře je také čtyřiačtyřicetiletý poslanec ze Saska Tino Chrupalla, který sice přímo do radikálního křídla nepatří, má s ním ale velmi dobré vztahy. O post jednoho z předsedů se bude ucházet i několik dalších kandidátů, velké šance se jim ale nedávají.

Na poměry ve straně ukáže také hlasování o tom, jestli bude mít i do budoucna takzvanou listinu neslučitelnosti. Na ní je seznam zhruba 250 často pravicově-radikálních organizací, jejichž členové nesmí vstoupit do AfD. Část straníků ale požaduje zrušení této listiny.

Na atmosféru v německé společnosti, kde má AfD mnoho příznivců, ale ještě výrazně více odpůrců, zase ukážou protesty, které se během sjezdu očekávají. Svým způsobem proti straně protestuje i automobilka Volkswagen, která je sponzorem haly, v níž se sjezd uskuteční. Nápis "Volkswagen Halle" na ní nechala dopředu zakrýt.

Související

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Německo Björn Höcke (AfD) Alexander Gauland

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy