NÁZOR: V Německu zvítězily progresivní síly. Vláda brzy nevznikne, míní profesor

Nedělní volby v Německu rozhodly, kdo nahradí odcházející kancléřku Angelu Merkelovou, připomíná historik Matt Fitzpatrick v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Flindersovy univerzity z velmi těsného výsledku vyvozuje, že zformovat novou vládu potrvá týdny, možná i měsíce.

Zvítězily progresivní síly

Středo-levicoví sociální demokraté (SPD) i Zelení posílili o více než 5 %, vyzdvihuje profesor. Podotýká, že středo-pravicoví křesťanští demokraté (CDU) zaznamenali nejhorší výsledek v poválečné historii, když obdrželi jen 24,1 % hlasů, což znamená, že SPD se ziskem 25,8 % bude mít právo pokusit se sestavit vládní koalici.

Málokdo přitom před rokem očekával, že by se SPD pod Olafem Scholzem v takové pozici ocitla, a protože strana byla dlouho menším koaliční partnerem CDU, experti pochybovali, že dokáže čelit možnému odlivu voličů k Zelený a více centristické CDU, nastiňuje autor komentáře. Konstatuje, že nedělní volby ale ukázaly odolnost SPD na fragmentující se voličské scéně.

"Merkelová oznámila svůj odchod v roce 2018, tudíž CDU měla dost času na přemýšlení o nástupnictví," pokračuje Fitzpatrick. Poukazuje, že v posledních letech strana experimentovala se dvěma centristy v merkelovském stylu, nejprve s Annegret Kramp-Karrenbauerovou, která však opustila stranické vedení v roce 2020 poté, co CDU během zemských voleb v Duryňsku nadbíhala krajní pravici.

V dalším, pro CDU destabilizujícím vnitrostranickém hlasování se novým lídrem stal Armin Laschet, jehož preferovali straničtí funkcionáři, zatímco mnozí voliči CDU by upřednostnili bavorského premiéra Marcus Södera, který se však o roli lídra přestal v dubnu ucházet, vysvětluje historik. Dodává, že Laschetův usedlý politický styl nedokázal dodat předvolební kampani spád a v obtížných dobách zjevně více rezonovala nenucená přitažlivost Scholze a naléhavé apely Zelených.  

Profesor přesto nepovažuje slova o "triumfu" SPD a "propadáku" CDU za výstižná. "Ve skutečnosti dělí tyto dvě strany méně než 2 % a jen ony získaly okolo 50 % všech hlasů - což jen těsně stačí na další velkou koalici," upozorňuje Fitzpatrick. Připomíná, že Scholz v poslední předvolební debatě sice preferoval vládu se Zelenými, tyto dvě strany však dohromady většinu nedají a budou potřebovat třetího partnera.

Zformovat vládu nebude lehké

Koaliční vlády jsou v Německu běžné, ale zformování nové nebude jednoduché, očekává historik. Podotýká, že koaličních možností je hodně a jejich pracovní názvy se odvíjejí od barev, které jsou spojovány s jednotlivými stranami.

Možnostmi jsou další velká koalice SPD a CDU, "Keňa" (SPD, CDU a Zelení), případně "Jamajka" (CDU, Zelení a protržní Svobodná demokratická strana FDP) a zřejmě i "semafor" (SPD, Zelení a FDP), nastiňuje akademik. Dodává, že mnozí tipovali ještě červeno-rudo-zelenou koalici, v níž by vedle SDP a Zelených zasedla poprvé na spolkové úrovni i socialistická Die Linke, avšak toto uspořádání by Scholzovi k většině nestačilo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Koaliční vyjednávání v kuloárech již běží a hlavní strany začínají oznamovat své podmínky pro vstup do vlády, uvádí Fitzpatrick. Připomíná, že během posledních podobných rozhovorů v roce 2017 FDP upřednostnila volnotržní purismus před účastní v kabinetu a nebylo by překvapivé, pokud by tak učinila i nyní, jelikož její vedení zjevně vylučuje koalici "semafor", která by nepřistoupila na dostatečné snížení daní.

Volby se proměnily v noční můru pro Die Linke, která přišla o téměř polovinu hlasů a jen díky složitému volebnímu systému zasedne v parlamentu navzdory tomu, že obdržela méně než požadovaných 5 %, konstatuje historik. Doplňuje, že celkově oslabila i krajní pravice.

Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), kterou autor komentáře označuje za největší hrozbu pro německou demokracii, přesto získala 10,5 % hlasů a především na východě země si vedla znepokojivě dobře. Stranu přitom navzdory stereotypům nevolili důchodci s nostalgií po východoněmeckém komunistickém režimu, ale spíše Němci mladšího a středního věku, kteří odmítají migraci, protikoronavirová opatření a systém jako takový, vysvětluje profesor.

"Všechny ostatní strany zcela vylučují politickou spolupráci s tímto vyděděncem, což je povzbudivý signál po debaklu v Duryňsku v roce 2020, kde CDU a FDP flirtovaly s využitím hlasů AfD pro svou zemskou vládu," pokračuje Fitzpatrick. Doplňuje, že mainstreamem se naopak v Německu stává zelená politika.  

Zelení sice na jednu stranu chovali naději, že volby vyhrají, a přestože k tomu se 14,6 % hlasů měli daleko, kampaň se vedla "na jejich území", kdy všechny strany musely vyložit své plány, jak Německo dosáhne uhlíkové neutrality a přejde na zelenou ekonomiku, uvádí historik. Soudí, že nedělní výsledek Zelených znamená, že Německo bude tyto cíle podporovat i nadále.

Související

Více souvisejících

Německo CDU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Grüne (němečtí Zelení) FDP (Svobodná demoratická strana Německo)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 19 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

Izrael má v úmyslu rozšířit vojenskou operaci ve městě Rafah

Izrael má v úmyslu rozšířit svou vojenskou operaci v palestinském městě Rafah na jihu Pásma Gazy. V pondělí to řekl izraelský ministr obrany Joav Galant poradci Bílého domu pro národní bezpečnost Jakeovi Sullivanovi. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy