Německo je první zemí EU, která nasadí protilátkové léky proti koronaviru

Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě koronavirové infekce léky na bázi monoklonálních protilátek. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo 200.000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy Kč), řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nedělníku Bild am Sonntag.

Nové léky mají podle Spahna pomoci u rizikových pacientů v rané fázi nemoci předejít jejímu těžkému průběhu. "Od příštího týdne budou monoklonální protilátky nasazeny v Německu jako v první zemi EU. Nejdříve na univerzitních klinikách," řekl Spahn listu. Zatímco v USA už tento druh léku schválil pro nouzové používání Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), v EU ještě schválen nebyl.

Německé ministerstvo zdravotnictví zajistilo podle německého týdeníku léky od dvou amerických firem. Jde o přípravky Casirivimab/Imdevimab od firmy Regeneron a o protilátku Bamlanivimab, kterou vyvinula farmaceutická společnost Eli Lilly. Podávání přípravků má záviset na posouzení užitku a rizik u jednotlivých pacientů ošetřujícími lékaři.

Monoklonální protilátky se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Podle německého ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci.

Léky mají být v příštích týdnech postupně dávány bezplatně k dispozici specializovaným nemocnicím.

Nákup vítají i zdravotní experti německých stran napříč politickým spektrem. "Kvůli vysokým nákladům těchto léků by si kliniky tyto léky pravděpodobně nekoupily. Tuto akci tedy vítám," řekl sociální demokrat (SPD) Karl Lauterbach. Janosch Dohmen z opoziční strany Zelených označil léky za "užitečný doplněk", dokud nebude naočkováno dostatečné množství lidí.

Související

německá policie v akci

Další útok na politika: V Německu nožem napadli člena AfD

Na komunálního politika z krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) v úterý večer zaútočili nožem v jihoněmeckém městě Mannheim. Politik utrpěl zranění a pachatele zadrželi, informuje agentura DPA s odvoláním na nejmenované zdroje.

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) léky Jens Spahn (CDU)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 32 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

Hasiči odklízí následky tragické srážky vlaků v Pardubicích. (6.6.2024) Prohlédněte si galerii

Video zachytilo vlakové neštěstí v Pardubicích. Rychlík zřejmě projel zákaz

Středeční tragickou srážku vlaků zachytila kamera, a to včetně ohlušující rány způsobené nárazem. Vlakovou nehodu nepřežili čtyři lidé, další desítky osob utrpěly zranění. Podle dosavadních zjištění Drážní inspekce rychlík projel zákaz. Policie se případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. 

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská armáda v noci zaútočila drony na Rusko

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na čtvrtek drony zaútočily na ropnou rafinerii v Novošachtinsku v Rostovské oblasti na jihu Ruska i na sklad ropných látek v městské části Staryj Oskol v Belgorodské oblasti.

před 1 hodinou

Volby, ilustrační foto

Eurovolby poskytují dezinformátorům i hackerům možnost manipulace. EU má nástroje na zamezení cizímu vměšování

Volby do Evropského parlamentu jsou kvůli svému rozsahu velmi lákavé pro různé zájmové skupiny. Jejich prostřednictvím se mohou pokusit ovlivnit směřování politiky Evropské unie. Stačí k tomu ovlivnění voleb v jediné zemi, která může změnit celý rozhodovací proces v evropských institucích. Z Evropské komise ale zaznívá, že Unie má nástroje pro to, aby vměšování zabránila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Praha, ilustrační foto

V Praze žijí statisíce cizinců. Za pár let jich bude milion, ukazuje analýza

Počet cizinců v Praze dlouhodobě roste a podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) by mohl do roku 2050 dosáhnout téměř milionu. I když jsou Češi k příchodu dalších cizinců spíše zdrženliví, vedení města uvedlo, že Praha je na tento nárůst dobře připravena. Magistrát zdůraznil, že cizinci jsou pro město klíčovou pracovní silou.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Ukrajinští vojáci mohou mít děti i po smrti. Desetina těžkých zranění na frontě způsobí neplodnost

Ukrajinský parlament i přes některé kontroverze zvládl zajistit, aby mohli mít ukrajinští vojáci děti i v případě smrti nebo neplodnosti v důsledku zranění. Až desetina těžkých zranění na frontách ukrajinsko-ruské války totiž vede k neplodnosti. Nyní mohou vojáci uchovat svůj genetický materiál až po tři roky s tím, že je oplodnění možné i po jejich smrti. 

před 4 hodinami

Bitva o Normandii - pohled na Omaha Beach a vyloďovací dok.

Před 80 lety začala Operace Overlord. Spojenci se během Dne D vylodili v Normandii

Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii bylo jednou z nejdůležitějších událostí druhé světové války. Před 80 lety, 6. června 1944, došlo k otevření hlavní část západní fronty a na pláži Omaha a dalších přidružených místech se vylodilo přes 150 tisíc spojeneckých vojáků. Tento den vstoupil do historie jako Den D, den, při kterém zemřelo na 20 tisíc vojáků na obou stranách konfliktu.

před 4 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Na ptačí chřipku zemřel první člověk, oznámila WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Jde o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka, uvedla tisková agentura AFP.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

Odpouštím a varuji, říká Robert Fico ve svém prvním videu po útoku.

Fico je zpátky v plné síle a nastavuje kurz. Zklamání, říká Šimečka. Jsme tam, kde jsme byli před atentátem, přidal se Korčok

Podle předsedy opoziční strany PS Michala Šimečky bylo první vystoupení premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po atentátu politickým zklamáním. Šimečka tvrdí, že Fico ve své politice nezměnil nic a že se zdá, že odmítl směřovat k sociálnímu usmíření. Toto prohlášení učinil jako reakci na premiérovo středeční vyjádření na sociálních sítích. Uvedly slovenské tiskové agentury.

včera

Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku

Jak zastavit válku v Pásmu Gazy? EU odstartovala jednání

Šéf diplomacie EU Josep Borrell oznámil v úterý, že oficiálně pozval vysoké diplomatické představitele Izraele k jednání o jejich vzájemných vztazích. Informaci přinesla agentura AFP s odkazem na Borrellovo vyjádření na sociální síti X.

včera

včera

Senioři, ilustrační fotografie.

V ČR bude kolem roku 2050 více seniorů, než se myslelo. Reforma je podle Jurečky nutná

Seniorů bude v polovině 21. století asi o 200 tisíc více, než se předpokládalo před pěti lety. Počet by mohl překročit 3,3 milionu lidí, v takovém případě by byl o milion vyšší než nyní. Vyplývá to z nové zprávy o stavu důchodového systému, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je podle něj zřejmé, že penzijní reforma je nutná. 

včera

Vláda chce pomoci perzekvovaným k důstojným důchodům a přilákat nové kvalifikované zaměstnance z ciziny

Lidé, kteří byli za komunistické totality perzekvováni pro své občanské postoje a kvůli svému vysokému věku, zdravotnímu stavu či dalším důvodům dosud nepodali žádost o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, budou mít větší šanci toto osvědčení, a tím i nárok na důstojnější penze získat. Vláda Petra Fialy na středečním jednání odsouhlasila návrh novely zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, který umožní vybraným subjektům – příbuzným či institucím – o toto osvědčení požádat i u ještě žijících osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy