Německo má nové slovo roku, do žebříčku se dostal i akronym AHA

Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru. Dnes to oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), která každoročně sestavuje žebříček výrazů, které nejvíce ovlivnily podobu němčiny. Loni bylo vítězným výrazem spojení Respektrente, tedy důstojný důchod.

Také slova na dalších příčkách žebříčku dokládají, že určujícím faktorem byla letos pandemie nemoci covid-19. Hned na druhém místě totiž skončil lockdown, tedy karanténní uzávěra hospodářství i společnosti.

"Slovem roku 2020, jak bylo obecně očekáváno, je Corona-Pandemie," uvedla jazyková společnost. Protože koronavirus v Německu hluboce ovlivnil ekonomický, kulturní i soukromý život, podepsala se pandemie také na vývoji němčiny.

Wir haben gewählt: Das Wort des Jahres 2020 ist Corona-Pandemie. Auf Platz 2 landet Lockdown, Platz 3 belegt Verschwörungserzählung. Insgesamt haben 8 von 10 der Jahreswörter mit Corona zu tun. Die weiteren Platzierungen und die Begründungen gibt es hier: https://t.co/22Ofovg6Lm pic.twitter.com/G0tY688Zwq

— Gesellschaft für deutsche Sprache (GfdS) (@_gfds_) November 30, 2020

"Jako slovo odkazuje pandemie koronaviru nejen na nejhorší krizi od 2. světové války, jak ji hodnotí kancléřka (Angela Merkelová) a řada odborníků, ale tvoří také bezpočet nových výrazů," sdělila jazyková společnost. Jako příklady zmínila řadu složenin či přípon, díky kterým vznikají slova a spojení jako koronavirová krize, koronavirová čísla, koronavirový rok, koronavirové demonstrace, koronavirová varovná aplikace nebo "podmíněný koronavirem".

S koronavirem souvisí i další místa hodnocení GfdS. Na druhé příčce je zmíněný lockdown následovaný spikleneckou teorií. Téma spikleneckých teorií je v Německu velmi živé kvůli demonstracím proti karanténním opatřením, kdy řečníci často hovoří o údajné snaze vlády kontrolovat společnost nebo o záměrech elit snížit početní stav populace, geneticky ji upravit či ovládat ji pomocí čipů vpravených do těla očkováním.

Do první pětky výrazů se ještě dostal akronym AHA, který je jednoslovným výrazem základních německých hygienických pravidel v boji proti pandemii. Skládá se z počátečních slov pro odstup (Abstand), hygienu včetně častého mytí rukou (Hygiene) a roušek (Alltagsmaske).

GfdS v této souvislosti upozornila i na vznik řady synonym pro roušky, kterým se v němčině říká Maske (maska) či Mund-Nasen-Bedeckung (ochrana úst a nosu). V některých regionech roušky dostaly hovorová označení jako pusinkový kondom, obal nebo hadr na hubu.

I další příčky ovlivnil koronavirus, do hodnocení se tak dostaly mimo jiné pozdrav Bleiben Sie gesund! (Zachovejte si zdraví), triáž neboli třídění pacientů v podmínkách nouze či "hra duchů", kdy se kvůli pandemii fotbalové zápasy hrají často bez publika. S koronavirem souvisí i výraz systemrelevant, který je možné přeložit jako systémově nezbytný či důležitý. Za "systémově relevantní" Němci označují policii, hasiče, nemocnice, technické služby či obchody s potravinami, bez nichž by společnost v době karantény zkolabovala.

Jedinými nekoronavirovými zástupci v německém žebříčku jsou letos dva výrazy. Na čtvrtém místě to je název hnutí Black Lives Matter (I na černoškých životech záleží), které vzniklo ve Spojených státech a které usiluje o nápravu rasistických křivd vůči černošským občanům USA. Na deváté příčce to je pak složenina Gendersternchen, tedy genderová hvězdička. Tento symbol je v německých textech hojně rozšířený a jeho používání má podle GfdS odkazovat nejen na ženy a muže, ale přímo na celou genderovou rozmanitost. Zápis slova učitelé s pomocí genderové hvězdičky vypadá Lehrer*innen a je možné ho číst jako učitelé a učitelky.

Související

René Andrejs Rozhovor

Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.

Více souvisejících

jazyky Německo Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

před 40 minutami

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje smrt ženy v centru Plzně. Nejspíš došlo k trestnému činu

Policie vyšetřuje v Plzni od úterního odpoledne úmrtí ženy, která nejspíš zemřela násilnou smrtí. Případ si převzali krajští kriminalisté. V západočeském městě dnes také museli strážci zákona evakuovat soudní budovy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy