Německo neprodlouží obecný zákaz deportací do Sýrie

Německo bude od příštího roku opět moci deportovat Syřany do jejich vlasti. Zákaz deportací do Sýrie, který platil od roku 2012, ministři vnitra spolkových zemí na jednání se zástupcem spolkového ministerstva vnitra neprodloužili. S odvoláním na zdroje ze schůzky o tom informovala agentura DPA. Podle ministerstva zahraničí se přitom v Sýrii nadále masivně porušují lidská práva.

Proti prodloužení obecného zákazu deportovat Syřany do vlasti se postavili ministři spolkových zemí, které ovládá konzervativní unie CDU/CSU, jejíž členkou je kancléřka Angela Merkelová i ministr vnitra Horst Seehofer. Od příštího roku tak budou moci německé úřady u každého Syřana prověřovat, zda jej lze deportovat do vlasti.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ale upozornil, že v naprosté většině případů nebudou mít úřady k prověřování možné deportace Syřanů důvod. Zrušení zákazu bude mít podle něj vliv především na malou skupinu pachatelů závažných trestných činů či osob, které úřady považují za nebezpečné. Deportovat tak bude moci Německo i osoby podezřelé z plánování teroristického útoku. To od roku 2012 nebylo možné.

Proti zrušení zákazu deportací do Sýrie protestovali ministři spolkových zemí, v jejichž čele stojí sociální demokraté (SPD). Podle jednoho z nich, ministra vnitra Dolního Saska Borise Pistoriuse, bude deportace do blízkovýchodní země, kterou dál zmítá občanská válka, v praxi velmi složitá, ba i nemožná. Mimo jiné proto, že Německo s režimem prezidenta Bašára Asada neudržuje diplomatické styky.

Pistorius také upozornil, že z Německa nelze deportovat lidi do zemí, v nichž jim hrozí mučení či smrt. Podle Herrmanna by se ale mohli příznivci Asadova režimu deportovat do Damašku, jeho odpůrci zase do oblastí, které jsou pod kontrolou Turecka či kurdských milic.

Agentura DPA upozornila, že podle interní zprávy německého ministerstva zahraničí navzdory relativnímu zklidnění bojů nadále dochází ve všech částech Sýrie "k masivnímu porušování lidských práv různými aktéry". Lidé jsou tak podle německé diplomacie v této blízkovýchodní zemi nadále vystavení rizikům, "která ohrožují jejich zdraví i život".

Od počátku občanské války v Sýrii v roce 2011 do Německa uprchlo zhruba 800.000 Syřanů. Debatu o zrušení zákazu jejich vyhošťování v Německu rozvířil nedávný útok syrského islamistického radikála na dva turisty v Drážďanech. Dvacetiletý už dříve trestaný Syřan s nožem 4. října zabil 55letého Němce a druhého těžce zranil.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Německo Sýrie deportace

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy