Němečtí politici kontroly na hranicích s Českem považují za nezbytné

Jako bolestivé, ale potřebné hodnotí němečtí politici očekávané znovuobnovení hraničních kontrol na pomezí s Českem. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ve čtvrtek na twitteru oznámil, že od neděle se na hranice s Českem vrátí hlídky. Důvodem je dramatická epidemická situace v zemi, kvůli které se Německo rozhodlo zařadit Českou republiku na kritický seznam zahraničních oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že uzavření hranic bylo nevyhnutelným krokem, jak zabránit šíření mutacím koronaviru. "To rozhodnutí je bolestivé," řekl Spahn. "Musíme ale naši zem před dalšími viry chránit," dodal.

"Všichni jsme loni na jaře poznali, jak bolestivé uzavírání hranic je. Ale je to jako ultima ratio (poslední možnost) nezbytné, pokud jde o ochranu životů," řekl v dnešním rozhovoru s médii skupiny Funke ministr vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko Thomas Strobl. Člen vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Strobl nyní předsedá vnitroněmeckému grémiu ministrů vnitra spolkových zemí.

Podobně se podle agentury DPA vyjádřili i sociálnědemokratičtí poslanci Achim Post a Dirk Wiese, podle nichž jsou otevřené hranice v Evropě cenným výdobytkem, který je třeba chránit i v krizových dobách. "Vzhledem k současnému rozšíření vysoce nakažlivých mutací viru, obzvláště v pohraničních regionech Česka a také Rakouska, jsou v této akutní krizové situaci dočasná omezení včetně stálých pohraničních kontrol vůči těmto sousedním státům v zásadě přiměřená," citovala dvojici poslanců DPA.

Seehofer ve čtvrtek řekl, že spolková vláda se rozhodla jednat na výslovnou žádost Saska a Bavorska, jež s ČR sousedí. Obě spolkové země totiž nespokojeně hledí na vývoj v Česku, které není schopné míru infekce rázně srazit, jako se to v posledních týdnech podařilo Německu.

Bavorský premiér Markus Söder, který tento týden opakovaně o možnosti obnovení kontrol na pomezí s ČR hovořil, se ve čtvrtek v televizi ZDF ohradil proti formulaci, že hranice s Českem a Bavorskem budou nepropustné. Tak to podle něj není, protože nově bude muset každý při cestě do Německa předložit negativní test. "Výjimky nebudou," dodal.

Test již nyní musí mít všichni cestující. Částečnou výjimku mají pendleři, na které se nevztahuje karanténa. Přeshraniční pracovníci musí v Bavorsku předkládat testy každých 48 hodin, v Sasku postačují dva rozbory týdně. Nově bude podle všeho od pendlerů vyžadován test každý den, do země navíc budou moci dojíždět jen pracovníci kritické infrastruktury, především zdravotníci.

Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová dnes v televizi ZDF řekla, že o uzavírku hranic nestojí. "Nechceme opět zavírat hranice, chceme společnou koordinaci, abychom zvládli pandemii porazit," řekla sociální demokratka Dreyerová, podle které německé úřady úzce spolupracují s francouzskými, belgickými a lucemburskými.

Dreyerová tak reagovala na slova svého kolegy z Bádenska-Württemberska Winfrieda Kretschmanna, který řekl, že v krajním případě mohou být kvůli mutacím koronaviru hranice uzavřeny. "I tak je ale správné a důležité říct, že mutace jsou pro nás velkým ohrožením," uvedla s tím, že je nutné sledovat Česko s rakouským Tyrolskem.

Německo od 24. ledna považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby ho označovalo "jen" jako rizikovou. Důvodem je vysoká míra infekce v zemi.

Bavorský premiér Söder hraniční kontroly s Českem hájí kvůli bezpečí

Bavorsko podporuje volný pohyb v Evropě, ale v pandemii covidu-19 má přednost epidemická bezpečnost. Dnes to poslancům zemského sněmu v Mnichově řekl bavorský premiér Markus Söder. Německo s účinností od neděle bude považovat Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, na pomezí se tak vrátí stálé hraniční kontroly.

Söder poslancům bavorského sněmu řekl, že Česko s rakouským Tyrolskem byly označeny jako oblasti s mutacemi koronaviru. "My jsme zcela jasně pro volnou Evropu, ale tady v tomto momentě hraje větší roli bezpečnost," řekl. Již ve čtvrtek prohlásil, že kontroly na českých hranicích je nutné obnovit, aby se zabránilo šíření koronaviru do Německa.

Poslancům dnes Söder zdůvodnil, že za neochotou jeho vlády rychle rušit karanténní opatření, stojí opatrnost. "Vyhlásit uzávěru chce odvahu, ale začít otevírat si žádá rozum," uvedl. Poukázal na to, že se chce vyvarovat uspěchaného uvolňování, které by vedlo k dalším uzávěrám. V této souvislosti zmínil Česko, kde je situace stále vážná.

Německu včetně Bavorska se v posledních týdnech podařilo výrazně snížit míru infekce. V celém Německu je nyní podle Institutu Roberta Kocha 62 případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Bavorská sedmidenní incidence odpovídá německému průměru, řada bavorských okresů na hranicích s Českem ale vykazuje hodnoty výrazně vyšší. Příkladem je okres Tirschenreuth, který je se sedmidenní incidencí 348 případů nejhorší v Německu. Pro srovnání, Česko má podle portálu Corona-in-Zahlen takřka 482 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Německo hranice Markus Söder

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy