Obnova schengenu. Hraniční kontroly uvnitř EU se mají zrušit 15. června, doporučil Brusel

Země Evropské unie by měly do pondělka zrušit hraniční kontroly zavedené kvůli pandemii covidu-19. Pouštět cizince přes vnější hranici do EU bude možné postupně a koordinovaně od začátku července. Doporučila to dnes Evropská komise, podle níž mají být mimoevropské země rozděleny do skupin podle rizika šíření nákazy. Již od začátku letních prázdnin chce unijní exekutiva umožnit cestovat do EU lidem z balkánských zemí.

Na otevření hranic do poloviny června se minulý týden shodla velká většina unijních ministrů vnitra. Výjimkou je například Španělsko a Portugalsko, které plánují ukončit kontroly až na konci měsíce.

"Situace se zlepšuje ve všech členských zemích a začíná se vzájemně přibližovat," zdůvodnila nezávazné doporučení komisařka pro vnitřní věci Ylve Johanssonová. Důležitým faktorem je názor Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), podle něhož v současné situaci již nemají hraniční kontroly s ohledem na vývoj nákazy smysl.

Komise dříve doporučovala rušit kontroly postupně bez závazného data, podle Johanssonové však nyní nastal ve vývoji nákazy rychlý posun. V posledních dnech už své hranice zcela otevřela nebo otevírá velká část unijních zemí včetně Německa, Francie či jedné z nejzasaženějších zemí Itálie. Kontroly na hranicích již zcela zrušilo Česko.

Naproti tomu Španělsko tvrdí, že situace zatím otevření hranic neumožňuje a potřebuje čas do konce června. Například Dánsko či Finsko zase umožňují vstup do země jen obyvatelům některých unijních zemí, jež nepovažují za rizikové.

"Důležitější než hraniční kontroly v současnosti je, aby lidé dodržovali hygienická opatření," řekl dnes novinářům zástupce vedoucího vědeckého pracovníka ECDC Piotr Kramarz. Cena, kterou EU platí v podobě omezení volného pohybu osob, je podle něho vzhledem k příznivému vývoji situace příliš velká a uzavřené hranice mohou navíc v některých lidech vytvářet pocit falešného bezpečí. Obyvatelé unie by ale ani po otevření hranic neměli získat dojem, že "virus je poražen", protože pokud přestanou respektovat hygienické pokyny úřadů, může přijít druhá vlna, dodal Kramarz.

Brusel dnes rovněž doporučil od začátku července postupně rušit zákaz cest cizinců z vnějších zemí do EU. Mezi prvními by podle komise mohli do unie cestovat obyvatelé Albánie, Bosny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska. V těchto zemích je vývoj koronavirové nákazy ještě příznivější než v některých unijních státech.

"Cesty do mimounijních zemí jsou důležité pro turistiku, ale i návštěvy rodinných příslušníků," podotkla Johanssonová, podle níž bude jedním z hledisek i povolení cest občanů unie do států mimo společenství. EU by se podle ní měla snažit předejít situaci, aby do některých členských zemí obyvatelé například jihoamerických států mohli a do jiných ne. Na konkrétních kritériích a postupu rušení zákazů se chce komisařka s ministry domluvit během června.

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) hranice schengen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy