Odpor k důchodové reformě roste. V Paříži se střetla policie s demonstranty

Skupina demonstrantů, protestujících proti plánované penzijní reformě, se dnes v centru Paříže střetla s policií. Na protest proti plánu prezidenta Emmanuela Macrona celostátně stávkují železničáři a také zaměstnanci pařížského metra už 19. den. Odborový svaz CGT oznámil, že neplánuje žádné vánoční příměří a že se jedná o možnosti rozšířit protest do ropného sektoru.

Policejní těžkooděnci se střetli asi s třemi desítkami demonstrantů na Lyonském nádraží, jednom z nejrušnějších v Paříži, odkud se obvykle vypravují vlaky do alpských lyžařských středisek, poznamenala agentura Reuters. Nádraží je podle stanice BFMTV na spojnici dvou automatizovaných linek pařížské podzemky, které navzdory stávce normálně fungují. Provoz byl přerušen ale jen načas.

Potyčce podle médií předcházela pokojná demonstrace několika stovek odborářů před sídlem dopravního podniku. Odtud ale část demonstrantů zamířila do metra, kde zapálili dýmovnice. Pak zasáhla policie.

Kvůli stávce byly potíže také na dalších dvou nádražích - Gare du Nord (Severním nádraží), odkud vyjíždí vlaky Eurostar do Londýna a Bruselu, a na Gare de l'Est (Východním nádraží).

Dnes, po víkendu, kdy mnoho lidí odjíždělo na vánoční prázdniny, vyjelo jenom 40 rychlovlaků TGV a dvacet procent souprav zajišťujících spojení s pařížskými předměstími. V Paříži zůstaly v provozu jenom dvě ze 16 linek metra, jde právě o linky obsluhované automaty. Stávkující se navíc snažili zatavit i jednu z automatických linek, když vnikli na nástupiště ve stanici Lyonské nádraží.

V úterý se nečeká velké zlepšení, pařížské příměstské vlaky přestanou jezdit od 18:00 SEČ a přestávka má trvat nejméně do středečního odpoledne.

"Chápu stávkující, ale myslím si, že není v pořádku, že všichni Francouzi jsou bráni jako rukojmí. Je pro nás těžké pochopit, co je cílem," řekl agentuře Reuters na jednom pařížském nádraží Damien Dremont, dojíždějící do práce.

Odbory dnes hlasovaly o možnosti rozšířit stávku na rafinérie, ropné zásobníky a terminály. Zaměstnanci tohoto sektoru chtějí vládu přinutit ustoupit od důchodové reformy uzavřením rafinérií.

Pracovníci největšího terminálu CIM na severu Francie, jímž prochází 40 procent ropného importu, stávku podporují, ale zatím odložili přerušení operací. Přerušilo by to zásobování rafinérií a dodávku pohonných hmot na letiště. Zastavení produkce odhlasovali odboráři petrochemického komplexu LyondellBasell na jihu Francie. Hlasovat se má také v rafinérii Grandpuits firmy Total.

Odboráři rafinérie Grandpuits firmy Total hlasovali večer pro zastavení provozu. "Rozhodli jsme zastavit (rafinérii) Grandpuits, ale jenom těsnou většinou. Vedení si vyžádalo čas na odpověď," sdělil zástupce odborů.

Podobně už dříve skončilo hlasování v PetroIneos, kde se podle Reuters zpracovává denně 210.000 barelů ropy. Nepracuje se tam od neděle.

Francouzské ministerstvo energetiky dnes vydalo prohlášení, podle nějž je navzdory výzvám CGT k zastavení práce v rafinériích zásobování benzínových stanic normální a rafinérie pracují. "Všechny rafinérie na území Francie dále vyrábějí, šest ze sedmi dodává normálně," stojí v prohlášení úřadu.

Protest sice už nyní narušil dodávky pohonných hmot, ale podle agentury Reuters došel benzín jenom dvěma procentům z 11.000 benzínových pump v zemi.

Prezident Macron chce reformovat současný důchodový systém, který je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Reforma by měla zjednodušit systém, který nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů. Systémem slev a bonusů má navíc lidi motivovat, aby na odpočinek odcházeli až v 64 letech. Vláda sice v důsledku protestů minulý týden učinila stávkujícím odborovým svazům dílčí ústupky, jejich odmítavý postoj tím ale neobměkčila.

Protest proti reformě podle víkendového průzkumu agentury Ifop pro nedělník Journal du Dimanche podporuje 51 procent Francouzů.

Sám Macron ve snaze zmírnit hněv veřejnosti se o víkendu rozhodl vzdát speciální prezidentské penze.

Související

Emmanuel Macron

Ve Francii se opět protestuje kvůli důchodové reformě, Macron odmítá ustoupit

Novými demonstracemi a omezeními v dopravě dnes ve Francii pokračuje stávka pracovníků státní sféry vyvolaná vládním plánem důchodové reformy. Na železnici je v provozu oproti normálu 60 procent rychlovlaků TGV a méně než polovina běžných souprav, výrazně zůstává narušená hromadná doprava v Paříži. Hlavním městem odpoledne společně vyrazili na pochod železničáři a stoupenci tzv. hnutí žlutých vest, informovala francouzská média.

Více souvisejících

Demonstrace v Paříži Paříž Francie Emmanuel Macron důchodová reforma

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy