Osud katalánského rebela Puigdemonta? Belgie s vydáním váhá, Španělsko pohrozilo

Belgický soud, který rozhoduje o vydání katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta do Španělska, dnes jeho výslech odložil na 16. prosince. Novinářům to oznámil politik, jemuž ve Španělsku hrozí vězení kvůli předloňskému neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska. Soud nyní posuzuje evropský zatykač vydaný Madridem.

Puigdemont je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, s belgickými úřady však spolupracuje a pobývá na svobodě. Dnes se nakrátko dostavil k prvoinstančnímu soudu, který odročil jednání o zatykači na 16. prosince. Vyhověl tak žádosti Puigdemontových advokátů, kteří chtěli čas na přípravu obhajoby a prostudování spisu.

The Spanish government, which still includes @JosepBorrellF, announce that they will not respect a Belgian judicial decision if it does not fit their interests. Is this the attitude that the new High Representative of the EU will impose with regard to respect for the rule of law? pic.twitter.com/YgCgj7Dunw

— Carles Puigdemont (@KRLS) October 29, 2019

Puigdemont utekl do Belgie koncem října 2017 s několika členy svého katalánského kabinetu, který krátce předtím španělská vláda odvolala a převzala po něm dočasně vedení autonomního regionu. Už začátkem listopadu na Puigdemonta poprvé vydali ve Španělsku evropský zatykač. Také tehdy se politik a jeho čtyři kolegové dobrovolně vydali belgickým úřadům, byli zatčeni a den nato propuštěni.

Španělský soud obnovil zatykač v polovině října po zveřejnění verdiktu nad skupinou katalánských politiků, z nichž devět dostalo za referendum o nezávislosti vysoké tresty vězení.

Španělská vicepremiérka Carmen Calvová dnes podle médií vzkázala Belgii, aby žádosti o vydání vyhověla, nebo riskuje zhoršení vztahů s Madridem.

Puigdemont se může proti verdiktu soudu první instance odvolat a celá procedura v Belgii může trvat až 90 dní.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Belgie Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy