Politická krize ve Španělsku u konce? Sánchez má důvěru pro sestavení vlády

Španělští poslanci dnes velmi těsnou většinou vyslovili důvěru šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády, která bude prvním koaličním kabinetem ve více než čtyřicetileté demokratické historii Španělska. Informoval o tom deník El País. Skončí tím také zhruba osmiměsíční funkční období úřadující vlády, kterou vedl též Sánchez. K získání důvěry mu dnes stačila prostá většina, v prvním kole v neděli, kdy potřeboval absolutní většinu, důvěru nezískal.

Sáncheze (47) podpořilo dnes 167 ze 350 členů Kongresu poslanců, 165 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Pro bylo všech 120 socialistických poslanců, 35 zástupců levicového bloku v čele s formací Unidas Podemos, která bude v koaliční vládě, a poslanci menších regionálních stran, včetně Baskické národní strany (PNV).

Con el Gobierno de la Coalición Progresista, España abre un tiempo para reivindicar el diálogo y la política útil. Un Gobierno para todas y todos que amplíe derechos, restaure la convivencia y defienda la justicia social. Hoy nace un tiempo de moderación, progreso y esperanza. pic.twitter.com/kDdDvTZTQr

— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) January 7, 2020

Proti hlasovali mimo jiné lidovci (88 poslanců), krajně pravicová strana Vox (52), Ciudadanos (deset) a katalánští separatisté ze dvou stran. Poslanci separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC, 13 poslanců) a baskické strany EH Bildu (pět) se hlasování zdrželi.

Sánchez by měl zřejmě složit přísahu u krále už ve středu a na pátek plánuje první zasedání nové vlády, v níž bude jedním z místopředsedů lídr Unidas Podemos Pablo Iglesias. Prvním úkolem vlády bude co nejdříve vyjednat v parlamentu podporu pro rozpočet na letošní rok. Do 15 dnů od svého ustavení by měla také vláda zahájit dialog s katalánským vedením, jak se na tom dohodli socialisté se stranou ERC, jejíž poslanci Sáncheze za to dnes podpořili.

Právě podpora katalánských separatistů a baskických nacionalistů vyvolala ostrou kritiku Lidové strany (PP) a strany Vox. Šéf PP Pablo Casado před dnešním hlasováním obvinil Sáncheze z toho, že "vložil budoucnost země do rukou teroristů a pučistů". Odkazoval tak na baskickou EH Bildu, jejíž šéf Arnaldo Otegi byl dříve vězněn za pokus obnovit stranu napojenou na teroristickou organizace ETA, a katalánskou ERC, jejíž lídr Oriol Junqueras byl loni odsouzen ke 13 letům vězení za vzpouru kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Vzhledem k velmi těsnému výsledku někteří analytici odhadují, že trvání nové vlády nevydrží celé volební období. Podle deníku El País dostal dnes Sánchez nejtěsnější důvěru v povolebním hlasování o důvěře vládě. Deník uvedl jako příklady dosud těsných výsledků hlasování z roku 2008, kdy tehdejší lídr socialistů José Zapatero dostal důvěru po volbách s rozdílem 11 hlasů. Jiný socialista Felipe González dostal v roce 1989 důvěru rozdílem 12 hlasů.

Nervozitu před dnešním hlasováním dokazuje i pokyn vedení socialistické strany svým poslancům, aby noc na dnešek strávili v Madridu, a nikdo tak nezmeškal hlasování kvůli případným dopravním komplikacím.

Loňské listopadové volby ve Španělsku byly už čtvrtými parlamentními volbami v zemi za předchozí čtyři roky. Po volbách loni v dubnu si vítězní socialisté nevyjednali dostatečnou podporu pro důvěru. Po listopadových volbách se Sánchez velmi rychle dohodl s radikálním levicovým lídrem Iglesiasem, s nímž dříve koalici odmítal. Důvodem uzavření koalice bylo zřejmě i dvojnásobné posílení strany Vox v dolní komoře.

Související

Více souvisejících

Pedro Sánchez Španělsko Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Ciudadanos Vox (krajně pravicová strana) Lidová strana (Partido Popular, PP) PSOE (španělští socialisté)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy