Polsko může přijít o peníze z EU. Macronův poradce varoval Varšavu před odstoupením od Istanbulské úmluvy

Polsko by mohlo čelit finančním důsledkům, pokud odstoupí od Istanbulské úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách. Varšavu takto dnes varoval poradce francouzského prezidenta v evropských záležitostech Clément Beaune.

Beaune řekl, že Polsku by mohlo být "sáhnuto do peněženky" prostřednictvím nových mechanismů v rozpočtu EU, pokud odstoupí od úmluvy. "Ponese důsledky, pokud tak učiní," vzkázal Varšavě Beaune v rozhlasové stanici France Inter.

.@CBeaune : "Il y a par exemple en #Pologne des zones #LGBTFree, on doit le dénoncer, #sanctionner, financièrement s'il le faut. Au sein de l'Europe, l'acquis des #droits des personnes n'est pas encore consolidé, il est fragile" #Europe #UE #le69inter pic.twitter.com/u7B27Vo5cD

— France Inter (@franceinter) July 29, 2020

Polské ministerstvo spravedlnosti tento týden zaslalo ministerstvu práce a rodiny žádost o zahájení procesu odstoupení od Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nazývané také Istanbulská úmluva. Ministr Zbigniew Ziobro oznámil už v sobotu, že má tento krok v úmyslu. Úmluva podle něj porušuje rodičovská práva a obsahuje některá ustanovení "ideologické povahy", se kterými ministerstvo nesouhlasí.

Ziobro zastupuje ve vládní koalici menší pravicovou stranu. Jeho záměr přitom vyvolal námitky i uvnitř vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Polsko úmluvu podepsalo v prosinci 2012 a ratifikovalo ji v roce 2015 za vlády předchozí centristické vlády. Česká republika smlouvu podepsala v květnu 2016, ještě ji ale neratifikovala. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v pondělí uvedla, že je potřeba problematiku úmluvy více odborně prodiskutovat a že v záležitosti působí emoce.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Polsko Francie EU (Evropská unie) Clément Beaune

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy