Polsko se pře kvůli Istanbulské úmluvě, dokument posoudí ústavní soud

Polský ústavní soud bude na žádost premiéra Mateusze Morawieckého zjišťovat, zda je Istanbulská smlouva o prevenci a boji proti násilí na ženách v souladu s ústavou země. Tamní ministerstvo spravedlnosti prosazuje, aby Polsko od úmluvy odstoupilo.

"Rozhodl jsem se požádat ústavní soud, aby posoudil, zda je úmluva v souladu s polskou ústavou," uvedl dnes podle TVN24 Morawiecki na tiskové konferenci.

?Premier @MorawieckiM: Chcę zaprotestować przeciwko fałszywej tezie i manipulacjom, które imputują nam, że jakikolwiek ruch związany z konwencją stambulską oznacza przyzwolenie na przemoc. To oburzająca i niedopuszczalna manipulacja. pic.twitter.com/94ufZL3nq0

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 30, 2020

Istanbulská úmluva je termín, jímž se označuje Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Podle polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra porušuje rodičovská práva a obsahuje ustanovení, s nimiž jeho úřad nesouhlasí.

Konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) se od názoru ministra spravedlnosti, který k ní nepatří, distancovala. PiS a její koaliční partneři, kteří mají blízko ke katolické církvi, dříve dohodu kritizovali jako příliš liberální, ale nepodnikli nic, co by v praxi znamenalo polský odchod od úmluvy.

Polsku za odstoupení hrozí finanční postih ze strany Evropské unie, jak upozornil ve středu poradce francouzského prezidenta pro evropské záležitosti Clément Beaune. Řekl, že pokud Polsko od úmluvy odstoupí, může mu EU "sáhnout prostřednictvím nových mechanismů v unijním rozpočtu do peněženky".

Polsko úmluvu podepsalo v roce 2012 a ratifikovalo o tři roky později. Česko patří mezi státy, které tento mezinárodněprávní akt stále neratifikovaly. Kontroverze dokument vyvolává i v jiných zemích - Slovenský parlament úmluvu odmítl letos v únoru, přičemž její kritici poukazovali na to, že je v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.

Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl loni v květnu, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu "zhoubné genderové ideologie" a "nelegální migrace".

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Mateusz Morawiecki Polsko Maďarsko Viktor Orbán Clément Beaune

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy