Portugalsko díky ustupující epidemii ruší část restrikcí

V Portugalsku se dnes po více než dvouměsíční uzávěře mohou otevřít muzea i terasy kaváren. Země postoupila do druhé etapy uvolňování a pozvolností kroků se chce vyhnout novému nárůstu případů koronaviru.

Jak dnes napsala agentura AFP, po prvních stupních základních škol, které jsou v provozu už od poloviny března, nyní nastoupí i druhý stupeň.

Některá omezení společenských aktivit zůstávají v platnosti - v kavárnách, které mají terasy, mohou u stolu sedět maximálně čtyři lidé, muzea musejí upravit otevírací dobu, na vnitřních sportovištích jsou stále zakázány kolektivní sporty.

"Čekáme jen velmi málo návštěvníků," sdělil ředitel paláce Pena v Sintře nedaleko Lisabonu António Nunes Pereira. "Skutečnou obnovu provozu očekáváme až v létě, až bude v Evropě víc očkovaných lidí," dodal Pereira, který spravuje jedno z nejnavštěvovanějších míst země. V roce 2019 palác, jehož zahrady pomáhal koncipovat zahradní architekt českého původu Václav Cífka, navštívily skoro dva miliony lidí, z nichž 85 procent byli cizinci.

V Portugalsku začal počet nákaz stoupat po vánočních svátcích, což vedlo k rychlému naplnění kapacit nemocnic. Vláda v půlce ledna musela vyhlásit druhou uzávěru a později zavřela také školy. Aby je mohla znovu otevřít, umožnila očkování vyučujících a spoléhá také na testování.

V další fázi uvolňování, která má začít 19. dubna, přijdou na řadu střední školy, univerzity a kulturní sály. Restaurace si budou muset na zprovoznění počkat na začátek května.

Portugalsko epidemickou situaci ověřuje po dvou týdnech a jednotlivá města mají možnost v případě nárůstu případů restrikce znovu zavést.

Omezení týkající se cestování zůstávají v platnosti. Až do poloviny dubna zůstanou zachovány kontroly na pozemních hranicích se Španělskem a stále je pozastaveno letecké spojení s Británií a Brazílií. V zemi se od začátku epidemie nakazilo koronavirem přes 823.000 lidí a na komplikovaný průběh covidu-19 zemřelo 16.876 lidí.

Související

Více souvisejících

portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 56 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy