Portugalsko prodloužilo uzávěru, nemocnice čelí náporu nemocných

Portugalsko dnes nejméně do 1. března prodloužilo plošnou uzávěru, jejímž cílem je zpomalit šíření koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Portugalsko si loni v boji s pandemií covidu-19 vedlo v porovnání s jinými evropskými státy dobře, nicméně od začátku letošního roku se potýká se strmým nárůstem počtu nakažených i smrtelných případů, což souvisí s šířením britské nakažlivější mutace koronaviru i uvolněním opatření během Vánoc.

"Situace je stále velmi vážná a vyžaduje, aby tato opatření byla prodloužena nejen do konce února, ale možná až do konce března," uvedl premiér António Costa. "Teď není doba na to hovořit o konci lockdownu," dodal.

V Portugalsku, které má přibližně stejný počet obyvatel jako Česko, se koronavirem doposud infikovalo přes 778.000 lidí a téměř 14.900 z nich zemřelo.

Ačkoliv denní počty nově nakažených a úmrtí po nákaze tento měsíc začaly klesat, zdravotnictví se nadále potýká s nedostatkem personálů a prostředků potřebných k péči o zhruba 6400 lidí, kteří jsou hospitalizováni kvůli nákaze koronavirem.

"Je to zcela jasné: musíme se dostat na konec jara bez dalšího ohroženého léta nebo podzimu, pokud jde o život, zdraví, ekonomiku a společnost,“ uvedl v televizním projevu prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Portugalsko 15. ledna zavřelo obchody neprodávající nezbytné zboží, zavřelo školy a nařídilo práci z domova, tam kde je to možné. Pro zemi je to již druhý lockdown.

Costa uvedl, že nejnovější uzávěra výrazně snížila denní počty nakažených, ale počty mrtvých označil za "naprosto nepřijatelné". Reprodukční číslo je nyní v Portugalsku 0,77, což je podle premiéra nejméně od začátku pandemie.

Pomoc Portugalsku nabídlo několik evropských států. Německo tam minulý týden vyslalo více než 20 vojenských mediků a zdravotnické vybavení. Vyslat do Portugalska lékaře a zdravotní sestry plánují podle Reuters také Francie a Lucembursko.

První dávku očkování proti covidu-19 v Portugalsku obdrželo 426.000 lidí, přičemž 133.000 dostalo už i druhou. Costa uvedl, že v prvním čtvrtletí Portugalsko obdrží pouze 1,9 milionu dávek vakcíny, což je méně než polovina původně očekávaných dodávek.

Související

Více souvisejících

portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy