Portugalsko začalo rozvolňovat, otevřeli kadeřníci či školky

V Portugalsku dnes začala první fáze rozvolňování protiepidemických pravidel. Otevřít tak mohli knihkupci a kadeřníci, prezenční vyučování bylo obnoveno na základních školách a malé děti se mohly vrátit do mateřských škol, uvedla agentura AP. Výrazné zpřísnění opatření Portugalsko přijalo v polovině ledna, kdy země čelila silnému růstu počtu nakažených koronavirem a místnímu zdravotnictví hrozilo přehlcení.

Portugalský premiér António Costa připomněl, že uvolňování a rušení omezení musí být opatrné, postupné a bude pokračovat "krůček po krůčku". Hlavní omezení pohybu zůstanou v platnosti nejméně do konce velikonočních svátků. "Nemůžeme si dovolit riskovat a ztratit všechno, čeho jsme dosáhli, životy a zdraví jsou nade vše," uvedl premiér.

Španělsko dnes rozhodlo, že prodlouží restrikce a kontroly na hranici se sousední zemí do 6. dubna. Překročit hranici s Portugalskem mohou jen španělští občané a rezidenti a jejich rodinní příslušníci či pendleři.

Portugalská vláda bude omezení přezkoumávat každých 15 dnů. Pokud bude pokračovat příznivý trend, tak 5. dubna plánuje otevřít muzea či venkovní zahrádky restaurací. Největší rozvolnění chce kabinet umožnit za měsíc, 19. dubna, kdy by mohly otevřít také kina, divadla, bary a restaurace a na univerzitách by mohla být obnovena prezenční výuka. V případe zhoršení epidemické situace ale není vyloučeno pozastavení uvolňování či obnovení některých omezení.

V nejhorším stavu se Portugalsko nacházelo v druhé polovině ledna a v únoru, kdy reálně hrozil kolaps zdravotnictví. Rekordní denní bilance nových případů se tehdy šplhaly k 15.000, každý den umíralo několik stovek pacientů. Od začátku března ale země obvykle zaznamenává méně než 1000 nových případů koronaviru denně a počet denních úmrtí se snížil pod 100.

V neděli ministerstvo zdravotnictví ohlásilo, že za předchozích 24 hodin bylo diagnostikováno 544 nových případů nákazy koronavirem a zaznamenáno 15 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Snížil se také počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Od začátku epidemie se v desetimilionovém Portugalsku nakazilo 814.000 osob, z nichž 16.684 zemřelo.

Související

Více souvisejících

portugalsko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy