Poslední rozloučení se Chirakem: Na mši se očekává sto zahraničních politiků

Dnem národního smutku se dnes Francie loučí se svým prezidentem z let 1995 až 2007 Jacquesem Chirakem. Jeho rodina a blízcí ráno uctili jeho památku komorním obřadem v pařížské katedrále Saint-Louis-des-Invalides. Na polední zádušní mši v kostele Saint-Sulpice se očekává mimo jiné stovka zahraničních politiků včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, napsal deník Le Monde.

Chirac zemřel ve věku 86 let minulý čtvrtek. Veřejnost měla možnost rozloučit se s bývalou hlavou státu v neděli. Do pařížské Invalidovny tak přišly učinit tisíce Francouzů. Ještě jednou mohli lidé Chirakovi vzdát hold při cestě pohřebního průvodu, který z Invalidovny směrem k Saint-Sulpice vyrazil dnes krátce po 11:00. Na náměstí u kostela se už předtím podle webu France Info shromáždila více než stovka lidí.

"Během svých dvou funkčních období učinil pro Francii dobrá rozhodnutí, jako bylo úsilí proti válce v Iráku. Proto bylo pro mě důležité tady být. Je to jistá forma vděčnosti," řekla Régina, která prý vstávala dlouho před východem slunce, aby mohla být na místě včas.

Na zádušní mši se čekají desítky světových státníků. Kromě Putina podle Elysejského paláce dorazí také italský prezident Sergio Mattarella, maďarský premiér Viktor Orbán či bývalý šéf Bílého domu Bill Clinton. Účast přislíbili také německý prezident Frank-Walter Steinmeier nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Českou republiku bude reprezentovat předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

"Je pro mě čest zastoupit ČR na smutečním obřadu k uctění památky zesnulého franc. prezidenta (1995 - 2007) Jacquesa Chiraca. K ČR měl kladný vztah a zasazoval se o rychlé začlenění naší země do NATO a EU," napsal Vondráček na twitteru.

Je pro mě čest zastoupit ČR na smutečním obřadu k uctění památky zesnulého franc. prezidenta (1995 - 2007) Jacquesa Chiraca. K ČR měl kladný vztah a zasazoval se o rychlé začlenění naší země do NATO a EU. Ceremoniál začne v pravé poledne ve slavném pařížském kostele sv. Sulpicia.

— Radek Vondráček (@vondraczech) September 30, 2019

"Celý svůj život zasvětil veřejné službě, někdejší prezident Chirac se neúnavně zasazoval o zachování hodnot a ideálů, které s Francií sdílíme," uvedlo v neděli v mírně opožděném kondolenčním prohlášení americké ministerstvo zahraničí. "Nikdy nezapomeneme, že prezident Chirac byl první hlavou státu, která navštívila Spojené státy po hrozivých útocích z 11. září 2001," pokračoval šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Tělo někdejšího šéfa Elysejského paláce bude dnes uloženo do rodinného hrobu na pařížském hřbitově Montparnasse. Od 15:00 se bude na francouzských školách a úřadech držet minuta ticha.

Související

Emmanuel Macron

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel jako mnoho dalších státníků na mezinárodní fórum o holokaustu. U vstupu do objektu při hlasité hádce vykázal z místa izraelského policistu, což mnohým připomenulo podobný incident z návštěvy někdejšího prezidenta Jacquesa Chiraka v roce 1996. Kostel patří ke čtyřem jeruzalémským objektům, které jsou majetkem francouzské vlády.
Ilustrační foto

"Sbohem a děkujeme, pane Chiraku." S exprezidentem se loučili státníci z celého světa

Francouzští i zahraniční politici se dnes na zádušní mši v pařížském kostele Saint-Sulpice naposledy rozloučili s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až 2007. Pařížský arcibiskup Michel Aupetit Chiraka označil za srdečného muže, který v sobě měl opravdovou lásku k lidem. Obřadu se zúčastnilo kolem 80 zahraničních osobností včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či exprezidenta Spojených států Billa Clintona, uvedla agentura AFP.

Více souvisejících

Jacques Chirac Paříž Francie Radek Vondráček (ANO)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy