"Pozdě, ale přece!" Slovenský tisk komentuje stíhání Jakeše, Štrougala a Vajnara

Stíhání tří představitelů někdejšího komunistického Československa v souvislosti s používáním střelných zbraní na hranicích je aktem spravedlnosti, rozhodnutí policie ale přichází pozdě. Píše se to dnes ve slovenském tisku v souvislosti se stíháním generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala a exministra vnitra Vratislava Vajnara za zneužití pravomocí.

"Při čtení zprávy, že česká policie kvůli střelbě na hranicích začala trestní stíhání vůči třem komunistickým pohlavárům, člověk cítí jisté zadostiučinění. Vzhledem k tomu, že vrcholní představitelé komunistické strany i samotní příslušníci Pohraniční stráže, kteří střežili železnou oponu, dosud trestu unikali, je to významný precedens," napsal list Pravda.

Podle listu se ovšem nelze zbavit dojmu, že celá záležitost trvala až příliš dlouho, což označil za smutnou vizitku fungování justice v bývalém Československu. Pravda v této souvislosti připomenula, že někdejší nejvyšší představitel Německé demokratické republiky Erich Honecker již v roce 1992 stanul před soudem kvůli smrti lidí, kteří se při útěku za Západ pokoušeli překonat přísně střeženou hranici. Projednání kauzy německý soud později zastavil kvůli Honeckerově vážné nemoci.

Podle listu Jakeše (97), Štrougala (95) a Vajnara (89) nelze litovat stejně tak, jako málokdo lituje starce - někdejší strážce v nacistických koncentračních táborech, kteří se ještě čas od času postaví před soudní tribunál. "Oni nejenom že komunistický režim drželi u moci, ale byli zodpovědní i za tato zvěrstva," napsala Pravda k odpovědnosti zmíněné trojice někdejších vysokých politiků v kauze střílení na hranicích.

"Pozdě, ale přece!" uvedl nejčtenější slovenský list Nový čas ke stíhání Jakeše, Štrougala a Vajnara. Deník také otiskl vizitky stíhaných a informace o takzvané železné oponě, tedy přísně střežené hranici v komunistickém Československu.

Deník Sme poznamenal, že trojice komunistických pohlavárů nezabránila používání ostré munice na hranicích proti lidem, kteří se snažili uprchnout z Československa.

Související

Miloš Jakeš Rozhovor

Jakešův projev přispěl k pádu režimu, znamenal pro něj prohru. Přiznal, že socialismus nefunguje, říká historik

Historik Pavel Žáček je přesvědčený, že legendární projev bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z Červeného Hrádku, od něhož dnes uplynulo přesně 32 let, přispěl o čtyři měsíce později k pádu totalitního režimu. „Veřejnost se mohla naprosto bez cenzury přesvědčit, jaký aparátčík stanul v čele strany. Lidé viděli, že král je úplně nahý i bezbranný. Nebál bych se říci, že Jakešovo vystoupení bylo jeho životní politickou prohrou. Najednou přiznal, že socialismus, který budoval, a pro nějž žil, nefunguje,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček o vystoupení ze 17. července 1989.
Milouš Jakeš. Komentář

Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí, lidský život má cenu hodinek

KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické, odporné zlo se směje. Rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka, jenž zastavil trestní stíhání komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara, kteří svou nečinností měli podporovat nelidská zvěrstva na železné oponě týkající se střelby, je dalším důkazem, že česká společnost není schopná vyrovnat se s komunistickým zločinným režimem. Byť verdikt není pravomocný, je z něj možné cítit pachuť, zoufalství a prohra lidí vyznávajících svobodu. Jak je možné, že justice není ochotna potrestat pachatele sprostých vražd?

Více souvisejících

Milouš Jakeš Lubomír Štrougal Vratislav Vajnar (exministr) Slovensko Noviny / tisk Komunismus Erich Honecker Československo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy