Předsedkyně EK odsoudila špehování novinářů

Naprosto nepřijatelné je podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové špehování novinářů. Na návštěvě Prahy se tak vyjádřila k závěrům investigativní práce 17 médií, podle nichž vlády několika zemí, včetně Maďarska, tedy členské země EU, zneužily software izraelské společnosti NSO Group nazvaný Pegasus ke sledování reportérů a dalších lidí.

Von der Leyenová dodala, že je ještě nutné ověřit, zda k takovému špehování skutečně docházelo. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinění vůči své vládě odmítl.

Podle investigativní práce nevládní organizace Forbidden Stories se sídlem v Paříži byli s pomocí spywaru Pegasus sledováni novináři, politici, aktivisté za lidská práva nebo významní podnikatelé minimálně v deseti zemích včetně Maďarska. Na zjištěních se podílel také český server investigace.cz. Média plánují v následujících dnech zveřejnit identitu lidí, kteří byli sledováni. Jsou mezi nimi údajně i novináři velkých světových médií, jako je CNN, El País, The New York Times, Reuters, AFP, AP nebo Financial Times.

Von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie si zakládá na svobodě tisku a médií. Připomněla, že právě svoboda projevu patří k pilířům EU.

Šéf maďarské diplomacie Szijjártó podle zpravodajského portálu Telex.hu dnes na tiskové konferenci ve městě Komárom popřel, že kabinet premiéra Viktora Orbána takový software ke sledování novinářů a aktivistů využíval. Ředitel tajné služby IH, která ministerstvu zahraničí podléhá, podle ministra vyloučil, že jeho úřad s Pegasem pracoval. Dal také najevo ochotu poskytnout bezpečnostnímu výboru parlamentu v této věci informace.

Agentura DPA ovšem poznamenala, že IH je jen jednou z pěti maďarských tajných služeb. A podle serveru Telex.hu Szijjártó nechtěl říci, zda prostřednictvím Pegasu mohly lidi sledovat jiné orgány.

Maďarští opoziční zákonodárci podle tiskové agentury AP vyzvali k prošetření obvinění, že maďarská vláda programu zneužila ke sledování lidí. Předseda parlamentního výboru pro národní bezpečnost János Stummer (Hnutí za lepší Maďarsko, Jobbik) řekl, že popsané praktiky nejsou v právním státě přípustné. Upřesnil, že výbor se bude na věc ptát národních bezpečnostních a zpravodajských agentur.

Mezi uniklými daty o sledovaných lidech v Maďarsku jsou telefonní čísla nejméně deseti právníků, jednoho opozičního politika a nejméně pěti novinářů, stejně jako lidí, kteří mohli být sledováni oprávněně v rámci zájmů národní bezpečnosti a kriminálního vyšetřování, uvedl v neděli deník The Guardian. Spyware byl identifikován v telefonech dvou novinářů investigativního média Direkt 36. Jedním ze sledovaných maďarských reportérů byl podle zjištění Forbidden Stories Szabolcs Panyi, který má řadu kontaktů v diplomatických a bezpečnostních kruzích.

Panyi v reakci uvedl, že někteří představitelé Orbánovy vlády vnímají nezávislou žurnalistiku jako nebezpečí pro ně samotné. "Myslím, že je tu rozšířená paranoia a že v našich motivech a sítích hledají mnohem víc, než v nich ve skutečnosti je," citoval ho The Guardian.

Program Pegasus dokáže napadnout telefony s operačními systémy iOS nebo Android, u kterých umožní prohledat e-mailovou a SMS komunikaci, fotografie, nahrávat telefonní hovory nebo potají zapnout kameru a mikrofon. Společnost NSO, která program poskytuje, v prohlášení odmítla tvrzení o aktivitě svých klientů a označila je za lživá. Doplnila však, že prošetří veškerá tvrzení, která pokládá za věrohodná a která se týkají zneužití jejího softwaru.

Izraelský ministr zdravotnictví a lídr levicové strany Merec Nican Horovic podle agentury Reuters oznámil, že zahraniční prodej firmy NSO Group ve čtvrtek probere při osobním setkání s ministrem obrany Bennym Gancem, jehož resort udílí exportům firmy licenci.

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová novináři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy